Z DOMOVA

„Zdravá prsa pro neslyšící“ přináší informace

Organizace Aliance žen s rakovinou prsu se snaží zpřístupňovat informace o problematice rakoviny prsu. Neslyšící Veronika Rafflerová je koordinátorkou projektu „Zdravá prsa pro neslyšící“, který spolupracuje s Aliancí.  Na webových stránkách “Zdravá prsa pro neslyšící” dobrovolně zveřejňuje informace v českém znakovém jazyce. Jejím cílem je poskytovat informace neslyšícím o problematice rakoviny prsu.

Nedávno bylo na Facebooku “Zdravá prsa pro neslyšící” zveřejněno video s Veronikou Rafflerovou, která řekla důležité informace.  

První informací je, že “Zdravá prsa pro neslyšící” plánuje publikovat videa. Jaká videa? Ve videích budou příběhy žen – skutečné životní osudy žen s rakovinou prsu. Tato videa budou publikovaná v českém znakovém jazyce.

Druhou informací je to, že ve videích nebudou k dispozici titulky. U publikovaných videí budou k dispozici zdroje odkud je příběh čerpán, a ve zdroji naleznete text příběhu. Kdo by si příběh raději přečetl, tak má tuto možnost místo titulků.

Třetí informací je, že 28. března proběhla tisková konference k letošnímu Avon pochodu, kterého se zúčastnila i Veronika Rafflerová. Na konferenci přišli známí herci i zpěváci, kteří vyprávěli, proč mají zájem podpořit pochod. Důvody jsou různé, například někomu se v rodině vyskytla rakovina prsu, či rakovinu prsu měla přímo osoba, která vyprávěla. Proto je pro ně důležité, aby se mezi ostatní rozšířilo, že by měli jít co nejdříve na kontrolu prsou a poté docházet na pravidelné kontroly, raději dříve než bude pozdě.

Konference se také zúčastnily různé organizace, které se zabývají šířením informací o rakovině prsou. Diskutovalo se o tom, kdy a kde se pochod uskuteční. Na konferenci se rozhodlo, že letos nebude závěr stejný jako vloni. Vloni se na závěr pochodu vypouštěly nafukovací balónky na počest žen s rakovinou prsu. Letos se tento závěr neuskuteční, místo pouštění nafukovacích balónků bude hrát hymna. Hymnu sepsal a po pochodu i zazpívá jeden zpěvák. Jeden z jeho členů v rodině zažil boj s rakovinou prsu.

Avon pochod se uskuteční 15. června 2019 ve 12:00 na Staroměstském náměstí v Praze. Pochod bude dlouhý 3 km a v cíli bude bohatý odpolední a večerní program. Bude přítomen i tlumočník znakového jazyka. Také si na místě můžete koupit samolepku ve tvaru srdíčka a nalepit si ji na oblečení na hrudník, a to protože v hrudníku máme orgán srdce. Na samolepku můžete fixem napsat jméno člověka, kterého znáte, že měl/má rakovinu prsu.

Zdroj: vimeo.com, Facebook.com – zdravá prsa pro neslyšící
Foto: tvnoviny.sk, 4.teraz.sk, avon-decin.webnode.cz, letakomat.cz/avon/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close