ZAJÍMAVOSTI

Zázračné pilulky zlepší sluch o 80%??

Reportáž v pořadu Černé ovce ze dne 31. ledna 2018 se jmenovala “Zázračné pomůcky”. Redakci zaujala  na internetu webová stránka Product-club.com, která nabízí výrobky pro zdraví, např. při nadváze, na úzké rty.

 

Na vyzkoušení si redakce objednala tablety Multilan Active, které sluch údajně zlepší o 80% a obnoví sluchové buňky. Krabička stojí 990 korun a obsahuje 60 tablet.

Přípravek Multilan Active.

Tablety byly ukázány odborníkovi z Fakultní nemocnice Motol. Ten odpověděl,  že jde o nesmysl, protože vláskové buňky u člověka se neobnovují. Vysvětlil, že Cortiho orgán, který je součástí hlemýždě vnitřního ucha, obsahuje smyslové buňky, které slouží k přenášení zvukového signálu do mozku. A žádný lék nemůže vrátit zpátky život vláskovým buňkám.

Konstrukce lidského ucha s Cortiho orgánem a sluchovými buňkami. 

Tablety byly ukázány i Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Tento výrobek není v České republice registrován jako léčivý přípravek. Spíše to může být doplněk stravy, ale k tomuto výrobku není moc informací.

Podle webových stránek si prášky objednávají čtyři lidé za minutu, to by bylo více než 5500 osob za den. 

Jak zjistit, že se jedná o podvod? Např. zboží je velmi levné, zdůrazňuje docházející zásoby nebo odpočítává čas. Na stránkách je smyšlený obrázek doktora. V databázi České lékařské komory se může ověřit, zda takový lékař existuje. Dále na webových stránkách jsou smyšlení pacienti, kteří popisují účinky přípravku.

 

 

Základním pravidlem pro nákup na internetu jsou obchodní podmínky, kontakt na provozovatele. Pokud tam údaje nejsou, není to legální e-shop. Na stránkách České obchodní inspekce si můžete ověřit, zda se jedná o rizikový web.

Zdroj: TZ, ČT1. Foto: web COI, web AURIS-AUDIO, archiv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Close
Close