Z DOMOVA

Zastavení projektu komunitního domu v Jihlavě, handicapovaní protestují

Bývalý zástupce jihlavského primátora Vratislav Výborný před rokem věřil, že se letos na jaře začne stavět nová budova komunitního centra sociálních služeb, která bude mít tři patra. V budově měly být kanceláře a klubovny organizací sdružující lidi s různým zdravotním a tělesným handicapem.

Ale nyní je to jinak.

Nové vedení jihlavského magistrátu tento projekt pozastavilo. Dle vedení města to bylo kvůli tomu, že projekt nebyl dostatečně připravený. Tato informace nepříjemně překvapila dvacet organizací, které nyní proti pozastavení protestují. Mezi organizace patří například Bílý kruh bezpečí, Svaz neslyšících nebo také Liga vozíčkářů.

Miroslav Němec, ředitel Centra pro zdravotně postižené kraje Vysočina, který se na projektu podílel, řekl: „Z rozhodnutí vedení města jsme nešťastní a musím říct, že i naštvaní. Neuznáváme ho, protože se domníváme, že projekt byl dobře připraven a mohl se letos dotáhnout do konce.“ (dotáhnout do konce – dokončit)

Ale Daniel Škarka, člen Rady města, měl na projekt jiný názor. Údajně jde o umístění v lokalitě, která má problém s dostupností, není tam zastávka MHD a doprava k budově je možná pouze autem. Podle Škarky projekt neřeší také využití venkovních prostor.

Radní vidí nedostatek také v tom, že není jasné, kdo by byl správcem domu a v jaké výši by organizace platily nájem.

Vedení Jihlavy

Miroslav Němec poté sdělil, že většinu výhrad Daniela Škarky se podařilo organizacím vyvrátit na společném setkání, které bylo velmi bouřlivé. Také řekl, že Škarka nereagoval na připomínky, ale měl dopředu připravený závěr, a to ten, že projekt bude pozastaven. Dokonce jeden z návrhů Škarky zněl, aby si organizace budovu postavily samy.

Souběžně s tím má však radnice i jiné řešení. Dle návrhu Škarky město vytipovalo budovy, které patří městu v různých částech Jihlavy, kde by mohly vzniknout mini komunitní domy. Pokud by se tento model osvědčil, mohlo by to dokonce být řešení stálé. „Mám dokonce předpoklad, že by to bylo levnější než výstavba nového komunitního centra,“ poznamenal Škarka. Také by chtěl všechny věci ohledně komunitního centra sociálních služeb vyřešit do konce tohoto roku.

Zdroj: idnes.cz
Foto: regionalist.cz, rodina.mmdecin.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close