Víkendové setkání neslyšících lektorů a učitelů znakového jazyka

0

O víkendu 8. – 9. dubna se sešli v Brně v klubu neslyšících ve Vodově ulici lektoři a učitelé znakového jazyka z celé České republiky. Je to již druhé setkání a tentokrát  se zúčastnilo přes 50 osob.

Celodenní program byl rozdělen na dvě části. Na programu byly mimo jiné přednášky, workshopy a diskuze.

Sobota dopoledne patřila učitelům a zahájil ji Petr Vysuček přednáškou na téma Politika. Zároveň hovořil i o vzdělávání neslyšících.

Pokračovala Marie Basovníková, která přítomné seznámila s přípravou materiálu pro výuku znakového jazyka ve školách.

Radka Nováková spolu s Milanem Fritzem informovali o studiu na Filozofické fakultě – obor Čeština v komunikaci neslyšících.

V odpoledních hodinách vystupovali lektoři. Jako první Honza Wirth vyprávěl na téma “Každodenní život ve znakovém jazyce”.

Následovala přednáška Vladimíra Šimona, který vysvětlil pojem CEFR (Common European Framework of Reference, tj. Společný evropský referenční rámec). Je to dokument Rady Evropy umožňující vzájemné porovnávání znalostí osob v oblasti vzdělávání v cizích jazycích – od úrovně A1, A2, B1 až po profesionální úroveň C2. Tento systém pro znakový jazyk v České republice není, ale do budoucna bychom s tím rádi počítali. Tato otázka se řešila v Belgii na mezinárodním setkání a Vláďa se jí také zúčastnil.

Radka Nováková hovořila o pozici lektora znakového jazyka od ALLIES (spojenci) až po moc.

Neděle dopoledne patřila volbám nové organizace – Asociace neslyšících učitelů a lektorů (ANLÚ), která bude spolupracovat s Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) a bude řešit vše, co souvisí se znakovým jazykem a vzděláváním v tomto jazyce. Přihlásilo se 8 kandidátů a zvoleni byli: předsedkyně Veronika Rafflerová, místopředseda Jan Wirth,  3 členové – Mirka Tylová, Žaneta Petraturová a Katka Klofáčová.

Zdroj: TZ, Jan Wirth

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button