V pražské školce pracuje i neslyšící, pomohla mu organizace Tichý svět

0

Dlouhé dva roky hledal práci, a když už se mu ji podařilo najít, vyskytl se problém u zaměstnavatele. Jiří Řeřicha je neslyšící a komunikuje pouze znakovým jazykem. Díky Tichému světu se mu ale podařilo najít práci, kde není jeho handicap překážkou.
V pražské Montessori školce pracuje už téměř dva roky a je velmi spokojený. V zaměstnání mu vycházejí vstříc. „Nikomu nevadí, že neslyším. Šéfová si mě chválí a vždycky se spolu domluvíme,“ říká s úsměvem Řeřicha.
Organizace Tichý svět pomáhá už jedenáct let propojit světy slyšících a neslyšících. Ve Středočeském kraji má pobočku v Kladně. Podařilo se jim zavést výuku znakového jazyka na zdejším úřadě. Stane se tak prvním v kraji, kde se úředníci domluví s neslyšícími klienty. Probíhají dva kurzy. Jeden na úřadě práce a druhý na sociálním odboru. Je to dlouholetá cesta, ale základy znakového jazyka budou zaměstnancům stačit k tomu, aby byli schopni neslyšícímu klientovi pomoci, “ vysvětluje vedoucí středočeské pobočky Tichého světa Kamila Rumlová.
Jedním z cílů Tichého světa je začlenit neslyšící do běžného života. Organizace se snaží svým klientům zajistit práci mezi slyšícími. “Ne vždy je to ale jednoduché. Hlavním problémem je komunikace mezi neslyšícím a zaměstnavatelem. Tichý svět může zajistit komunikaci mezi zaměstnavateli a klienty nebo využití Tiché linky, ale vše je o ochotě a domluvě,” přibližuje pracovní konzultantka Sabina Sagulová.
„Ve spolupráci s kladenským divadelním spolkem Taška se letos chystáme objíždět školy a školky, kde budeme ‚znakovat‘ knihu Špalíček od Františka Hrubína. Někdo ji bude předčítat a já ji budu společně s dětmi znakovat,“ představuje nový projekt Sagulová. Cílem Projektu je seznámit slyšící děti se znakovým jazykem a ukázat, že se nemají bát komunikace s neslyšícími dětmi.

Zdroj: TZ, www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button