ZE SVĚTA

V knize Harriet vs. galaxie je hrdinka se sluchovým postižením

Je velmi neobvyklé číst knihy s tématikou neslyšících. Většinou se jedná o odborné knihy. Komediantka Samantha Baines napsala populárně naučnou dětskou knihu s neslyšící hrdinkou. Její kniha spadá do sekce sci-fi a je plná dobrodružství. A je věnována všem dětem, nejen těm se sluchovým postižením. 

Autorka knihy Samantha Baines

Kniha plná neslyšících autorů

Kniha je ojedinělá v tom, že na ní pracovali lidé se sluchovým postižením. Neslyšící je samotná autorka knihy. Sama autorka nosí sluchadla a znakový jazyk není její hlavním komunikačním prostředkem. Ilustrace, které můžete nalézt v knize, jsou vytvořené neslyšící grafičkou Jess Marií Flores. Díky tomu je kniha skutečným odrazem světa neslyšících. 

Neslyšící grafička Jess Marie Flores

O čem je kniha?

Neslyšící dívka Harriet najde pod svojí postelí věc, která zmizela z galaxie a patří mimozemšťanům. Její sluchadla mají kouzelnou moc a to tu, že dokáží překládat skrytou řeč mimozemšťanů. Seznamuje se s Robinem, který je genderově fluidní (neví, zda je holka nebo kluk). Harriet postupně odhaluje další tajemství z galaxie a je nucena bránit planetu před žravými tvory z galaxie, kteří jedí různé věci – např. ponožky, pera, kalhotky. V boji jí pomáhá právě Robin. Oba dva mají výjimečné schopnosti pro to, aby zachránili planetu.

Záhadná galaxie, se kterou bojuje hrdinka Harriet

Proč kniha s neslyšící hrdinkou? 

Zmiňovat se v dětských knihách o neslyšících je důležité pro všechny. Jednak to přináší nenásilnou osvětu o sluchovém postižení jako takovém. Je třeba mluvit o tomto jevu již v útlém dětství. Seznámit veřejnost se specifiky kultury neslyšících a s kompenzačními možnostmi. Na druhé straně kniha s neslyšící hrdinkou může pomoci neslyšícím zbavit se pocitů osamělosti a jinakosti. Dospívající neslyšící mají často nízké sebevědomí a nedostatek kultury (nedostatek knih a filmů s neslyšícími) jim brání v rozvoji pozitivního náhledu na sebe sama, protože nemají možnost se s někým (imaginární postavou) ztotožnit. 

Neslyšící hrdinka knihy Harriet

Kniha obsahuje další důležitá společenská témata 

V knize se odráží otázky týkající se osobnosti, identity a sexuality. Proto autorka knihy schválně dosadila další postavu s identifikačním problémem. Nechtěla, aby se kniha soustředila jen na sluchové postižení, protože ona sama to vnímá jako normu. Postava Robin je bezpohlavní bytost (v angličtině jako agender či genderqueer). To znamená, že to není holka ani kluk. Takové děti existují i v běžném životě a řeší obdobné otázky jako neslyšící děti vůči slyšící veřejnosti. Jsou nejisté, cítí, že do společnosti nepatří, jsou diskriminované nebo jsou ostatními odmítané. 

Genderqueeer je člověk bez pohlaví

Špatná zpráva je, že kniha je k mání zatím pouze v anglickém jazyce. V její překlad do češtiny tak můžeme jen doufat. 

Autorka v šatech, které jsou plné ilustrací z knihy

Zdroj, foto: Booktrust.org.uk, Ellamasters.co.uk, Blog.google.com, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close