V Brně zveřejnili nový internetový slovník v českém znakovém jazyce

0

Tým vedený Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity v Brně (Teiresiás) spustil na internetu nový veřejně přístupný výkladový slovník českého znakového jazyka. Slouží nejen neslyšícím, ale také profesionálním tlumočníkům. Na univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců. Databáze zatím obsahuje kolem tisíce hesel, ale každý den se rozrůstá. Postupně by měla mít až 5000 hesel. Vše vzniká v rámci projektu ExpIn financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, na němž s MU spolupracují i další expertní pracoviště usilující o inkluzivní vzdělávání na vysokých školách.

www slovník
Hlavní strana internetového slovníku do ČZJ

Výkladové slovníky znakových jazyků jsou na rozdíl od překladových slovníků ve světovém kontextu velmi ojedinělé. Záhlaví každého hesla ve slovníku českého znakového jazyka tvoří videozáznam, v němž mluvčí znakového jazyka artikuluje znak z čelního a bočního pohledu. Další videonahrávky pak zachycují význam slovníkového hesla nebo jeho použití v kontextu. Slovník nabízí i možný překlad do češtiny. Součástí hesla je vždy i přepis znaku pomocí přepisovacích systémů znakového jazyka a české slovo podobného výrazu, pokud existuje. Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni k heslům ještě připojují virtuálního mluvčího, který slouží jak ke kontrole transkripce, pomocí níž se jeho pohyb generuje, tak pro přesnější analýzu znaku, kterou videozáznam přirozené artikulace neumožňuje.

slovník 2
Ukázky videí na webu

Některé odborné výrazy nejsou v českém znakovém jazyce ustáleny nebo chybějí, a týmy neslyšících proto musí novou podobu znaku navrhnout. Slovník publikuje i tyto návrhy – v současnosti například terminologii biologie, informatiky a speciální pedagogiky. Vše je k nalezení na www.dictio.info

Zdroje: reflex.cz, centrumnews.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button