V Americe mají stojan na kola ve znakovém jazyce

0

Dvě ženy se sluchovým postižením vyhrály v americkém městě Frederick (stát Maryland) se svým nápadem vytvořit stojan na kola ve znakovém jazyce.

Úspěch dvou neslyšících žen

V loňském roce se ve městě Frederick konala soutěž nazvaná “Pitchcraft”, která lidem umožňuje projevit svou kreativitu a prezentovat svůj nápad za účelem spojení lidí a míst ve Fredericku. Do soutěže se přihlásily dvě neslyšící ženy Chanel Bonheyo a Tiffany Farias s myšlenkou vytvořit stojan na kola ve znakovém jazyce. A vyhrály to! 

Vyhlášení vítězů soutěže “Pitchcraft”:

Chanel, Tiffany a jejich dojmy

Když se Chanel dozvěděla o soutěži, která má za cíl propojit lidi ve Fredericku, neváhala a šla do toho. Chtěla svůj nápad propojit s neslyšícími a americkým znakovým jazykem (ASL). Ve Fredericku je totiž obrovská komunita neslyšících. Chanel tvrdí, že uměleckými vlohami moc nedisponuje, a tak kontaktovala Tiffany, jestli by se k ní nechtěla připojit.

Tiffany neváhala, byla rozhodně pro. Spolu vymyslely nápad se stojanem na kolo a přihlásily ho do “Pitchcraft”. Jejich nápad byl mezi čtyřmi nejlepšími! A později při užším výběru celou soutěž vyhrály.

Velká osvěta

Chanel s Tiffany byly z výhry nadšené. Je to dobrý způsob, jak ostatním ve Fredericku ukázat, kolik neslyšících lidí zde působí. Chanel vysvětluje, že lidé sice znají zdejší školu pro neslyšící (Maryland School) a ví, že je ve Fredericku silná komunita neslyšících, ale lidé si i přesto neuvědomují, jak velký vliv má ASL na místní komunitu. Díky jejich výhře se na Facebookových stránkách “Downtown Frederick” o jejich stojanech na kola dozvěděla spousta lidí.

Proč zrovna stojan na kola?

Stojan na kola si neslyšící ženy vybraly proto, že je multifunkční a lze ho převést i na umění. Tiffany se inspirovala ve městě Fargo v Severní Dakotě – tam mají takové stojany také. 

Stojan na kola ve Fargo

Stojan na kola ve Fargo realizoval v roce 2018 jako první umělec Jeff Knight (slyšící). Chanel a Tiffany jsou ale prvními neslyšícími, kteří stojan na kola s názvem města v ASL vytvořili. Chanel doufá, že se tato myšlenka stojanů v ASL rozšíří i dále. Spousta lidí sdělila, že by ráda měla něco podobného i v jejich městech.

Výběr místa pro stojan a jeho vzhled

Než stojan spatřil světlo světa, zašly Tiffany s Chanel za neslyšícím grafickým designérem Davidem Magnaboscem, aby jim s realizací stojanu pomohl. Byly rozhodnuté pro žlutou barvu, protože v prostředí hezky vynikne. Grafik David byl potěšen, že mohl s neslyšícími ženami spolupracovat. Vymyslel čtyři návrhy grafického zpracování a Chanel si jeden vybrala (typ německého gotického písma). Pro tuto variantu se rozhodli i proto, že město Frederick má partnerská města v Německu: Schifferstadt a Morzheim. Architektura ve Fredericku má také silný německý vliv. Proto zohlednili německý vliv i v designu stojanů na kola. Stojany na kola jsou na místě od 23. října 2019.

Downtown Frederick Partnership

Kara Norman, výkonná ředitelka Downtown Frederick Partnership, popsala umělecké dílo neslyšících jako zářivě žluté stojany, které umí lidi ve Fredericku vřele přivítat, a které informují o tom, že zde mají silnou komunitu neslyšících. Neslyšící ve Fredericku tento projekt chválí, líbí se jim umístění v krásném městském parku a blízkost vlakového nádraží. 

Nadšení

Tiffany netušila, že by mohly něco takového udělat a zvládnout to. A dokázaly to, splnily si sen. Lidé projekt neustále chválí.

Zdroj, foto: Dailymoth.com, Localdvm.com, Facebook.com, Fargond.gov

Editor: Eva Nováková

Back to top button