ZE SVĚTA

Úspěšný neslyšící ředitel vyloučen ze školy pro neslyšící

Na havajské škole pro neslyšící a nevidomé probíhá protest proti odvolání ředitele školy. Protestující požadují, aby se bývalý ředitel Angel Ramos vrátil na post ředitele.

Havaj na mapě  (červeně označené území)

Protesty na škole

V hlavním městě Honolulu na Havaji probíhají aktivity na podporu návratu Angela Ramose na pozici ředitele školy.

Logo Havajské školy pro neslyšící a nevidomé (HSDB = Hawaii School for the Deaf & the Blind)
Havajská škola pro neslyšící a nevidomé

Angel Ramos a jeho zkušenosti

Pan Ramos je prvním neslyšícím hispáncem, který získal doktorát na Gallaudet univerzitě v roce 1997. Byl ředitelem Regionálního centra Gallaudet University v Texasu. V Kolumbii prosazoval lepší vzdělávací služby neslyšícím studentům. Od roku 2016 pracoval jako ředitel Havajské školy pro neslyšící a nevidomé.

bývalý ředitel školy – Angel Ramos

“Zachraňme našeho Angela Ramose”

Cheryl Mizusaw, účastnice protestu SOAR (= Save Our Angel Ramos, v překladu Zachraňme našeho Angela Ramose) si nemůže vynachválit Angela Ramose, neboť dle jejích slov Angel Ramos rozumí potřebám neslyšících a nevidomých. Sám Angel Ramos je totiž neslyšící a umí plynně používat ASL (American Sign Languague, překl. americký znakový jazyk). Paní Mizusaw říká, že od té doby, co Angel Ramos pracoval jako ředitel, se díky němu škole dařilo. Spolupráci s ředitelem si pochvalovali i učitelé.

Nový ředitel = úspěšná škola

Než Angel Ramos nastoupil na místo ředitele, tak škola čelila skandálu kvůli sexuálním útokům. Po nástupu A. Ramose na post ředitele získala škola akreditaci a také se zvýšil počet studentů. Nyní školu vede slyšící ředitel, a tak se Cheryl Mizusaw obává, že se sníží počet neslyšících studentů, protože nebudou mít neslyšící vzor. Havajské Ministerstvo školství (DOE) přitom tvrdí, že úzce spolupracuje s neslyšícími učiteli, aby se škole vedlo dobře. 

Petice

SOAR (protest – Zachraňme našeho Angela Ramose) zahájil online petici, v níž vyzývá Ministerstvo školství, aby vrátilo A. Ramose do školy. Petice již získala více než 1 500 podpisů.

Zdroj, foto: Hawaiinewsnow.com, Hsdb.k12.hi.us, Wikipedia.org, Youtube.com, Hawaiireporter.com

Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close