Transkript online představila zajímavou novinku – online přepis v chytrých brýlích

0

V rámci festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením představil sociální podnik Transkript online zajímavou novinku v oblasti asistivních technologií pro osoby se sluchovým postižením – online přepis v chytrých brýlích, které si mohli účastníci odborné konference Bezdrátová komunikace zkusit.

transkript logo

Pro osoby ohluchlé a těžce nedoslýchavé je velmi obtížné dorozumět se se svým okolím. Většina těchto osob přišla o sluch v pozdějším věku a neovládají znakový jazyk. Někteří z nich se naučí odezírat, avšak odezírání je velmi nespolehlivé a mentálně vyčerpávající umění. Moderní technologie mají velký potenciál pomáhat překonávat komunikační bariéry. Ukázkou toho je i nová aplikace online přepisu v chytrých brýlích tzv. smart glass.

brýle 01

Chytré brýle umožňují promítat přepisovanou řeč z okolí neslyšící osoby přímo na sítnici oka pomocí miniaturního displeje. Uživatel tak může snadno reagovat v běžných komunikačních situacích a protistrana nemusí vůbec poznat, že se jedná o neslyšící osobu.

Technické řešení aplikace online přepisu je přitom vcelku jednoduché. Řeč z okolí neslyšícího uživatele je snímána mikrofonem a přenášena internetovou telefonií do centra online přepisu. Zde je řeč převedena profesionálními přepisovateli do textu a přenesena zpět na mikro-displej v brýlích uživatele. Unikátním řešením je rovněž zapojení nevidomých osob na pozicích online přepisovatele.

“Když se uvedly na trh chytré brýle Google glass, tak jsme si uvědomili, jak velký potenciál mohou mít podobné technologie nejen pro neslyšící. Na naší aplikaci online přepisu v chytrých brýlích jsme chtěli demonstrovat, jakým směrem se mohou asistivní hlasové služby ubírat“, uvádí Zdeněk Bumbálek, ředitel společnosti Transkript online.

brýle google
Brýle Google Glass

K vytvoření demo aplikace online přepisu v chytrých brýlích si vývojáři Transkriptu vybrali zařízení od firmy Recon Instruments. Výhodou těchto brýlí byla o něco nižší cena (cca 600 $) a zejména větší dostupnost než u konkurenčních Google glass. Samotný vývoj aplikace není rozhodně u konce. Vývojáři zamýšlejí v rozvoji aplikace dále pokračovat a rozšířit ji např. o online překlad do cizích jazyků.

Ačkoliv jsou zařízení typu smart glass velmi zajímavou technologií, je třeba říci, že jsme stále na začátku a na masové rozšíření si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. I samotný uživatelský komfort není ještě stále to, co by běžný uživatel očekával. K bezproblémovému používání brýlí je potřeba určitý trénink, aby si uživatel na obraz v brýlích zvykl a zároveň se dokázal soustředit na dění kolem sebe.

Zdroj: transkript.cz, objevit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button