ZE SVĚTA

Tlumočník znakového jazyka na koncertu Beyoncé

Tlumočník se po koncertu světoznámé zpěvačky Beyoncé stal populárním a dokonce se o něm mluvilo více než o zpěvačce. Dalo by se říci, že tlumočník ji zastínil. Jak ji zastínil? 

Pride

Koncert se odehrál při průvodu Pride ve městě Atlanta (hlavní město státu Georgie v USA). Pride jsou průvody oslavující gay, lesbickou, bisexuální a transgender kulturu.

Pride průvod

Nyle DiMarco

Nyle DiMarco

Nyle DiMarco (známý americký model a herec) sdílel na svém twitterovém účtu videa, na nichž je vidět, jak tlumočník tlumočil píseň “Get Me Bodied”, kterou zpívala Beyoncé. Videa vyvolala velké ohlasy. Například jeden fanoušek napsal, že miluje tlumočníkův zápal a rytmus a že se určitě nikdo nedíval na nikoho jiného než na něj. Tlumočníkovo jméno je David Cowan a prohlásil, že jeho vášní je zpřístupňovat jazyk neslyšící komunitě. Je to pro něj čest, když boří komunikační bariéry. David tlumočil při takových akcích, jako např. pochod žen nebo  tlumočil při vládních
konferencích.

Tlumočník David na koncertu Pride

Zde můžete zhlédnout video, které vyvolalo velký ohlas u lidí:

Další úspěchy

David není prvním tlumočníkem ZJ, který se stal populárním po tom, co předvedl během svého tlumočení. 

Například jiná hudební skupina Stormzy z Glastonbury představila specialistku na grime (hudební styl z Velké Británie) – Taru Asher. Tara je jednou z pouhých čtyř tlumočníků BSL, kteří se specializují na tlumočení lyriky grime  pro neslyšící. Video s Tarou dostalo 100%, když se festival stal populárním, protože diváci byli uneseni jejím nasazením a vášní.

Tlumočnice Tara na koncertu skupiny Stormzy

A jeden z koncertů rockové skupiny Slayer představil tlumočníka znakového jazyka, který doslova “ukradl show” tím, že překládal nejen texty pro neslyšící, ale také metalovou hudbu  hraním na pomyslnou kytaru a bubny. 

Tlumočnice na koncertu Slayer

Česká republika

V Česku máme skupinu Hands Dance, která se skládá ze slyšících a neslyšících tlumočníků z Brna, a věnuje se uměleckému tlumočení do českého znakového jazyka.

Hands Dance

Hands Dance vzniklo v roce 2014 a zabývá se tlumočením divadelních inscenací a interpretací hudby a písní prostřednictvím umělecké formy českého znakového jazyka a divadelně-pohybově-vizuálních prvků.

Cílem Hands Dance je přiblížit a zprostředkovat zážitek z hudby a divadla neslyšícím divákům. Prostřednictvím uměleckých vystoupení přibližují slyšícím divákům jazyk a svět Neslyšících a nabízí jim tak i nevšední vizuální zážitek.

Skupina Hands Dance

Zdroj, foto: Metro.uk, Theguardian.com, Jacksonvillemag.com, Facebook.com, Dailymail.co.uk
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close