Světový den rybářství + anketa (neslyšící rybáři)

0

Dnes (27. června) si svazy rybářů či rybářská sdružení po celém světě připomínají Světový den rybářství, a to již od roku 1985. Rybáři tento den slaví většinou při setkáních, kde se zároveň pořádají i semináře, doprovodné kulturní programy a výstavy. Snahou těchto akcí je upozornit na důležitost zachování světového rybolovu a jeho udržitelný rozvoj.

Světový den rybářství v Čechách

U nás v Čechách bohužel nejsou pořádány aktivity, které by tuto akci podpořily. Nepostaralo se o to ani Ministerstvo zemědělství ani Český rybářský svaz. Spousta českých aktivních rybářů dokonce o tomto významném dni ani neví. A kdyby jen ano, tak se v tento den čeští rybáři většinou jen setkají, slaví s alkoholem, darují či odeberou život chycené rybě nebo prostě navštíví nějakou vodní plochu, kde si zarybaří.

Zeptali jsme se neslyšících rybářů

Zajímalo nás, jestli se mezi námi neslyšícími vyskytují i nějací šikovní rybáři. Pár jsme jich našli a položili jsme jim následující otázky:

OTÁZKY:

1. Kdy jsi začal rybařit a proč?

2. Z jakého úlovku máš největší radost?

3. Co bys poradil začínajícím rybářům? Na co by si měli dávat pozor?

Jaroslav Sácký (27 let):

  1. Začal jsem chodit na ryby, když mi bylo asi 5 roků. Je to můj dlouholetý koníček. Všechny ryby, které chytím, pouštím zpátky do vody. Nejím je, a ani je nikomu nedávám.
  2. Radost mám ze všech ryb, i z těch malých. Kousek od mého bydliště jsem chytil kapra – měl 27,12 kg a 113 cm. Můj osobní rekord je z Maďarska – to jsem chytil rybu vážící 33,5 kg.
  3. Dávat si hlavně pozor na háčky a woblery a muškaření.

Několikrát jsem se píchnul, a stává se mi to často. Při muškaření by měl mít rybář brýle, aby ho háček nepíchnul do oka. 🙂

Michal Kratochvíl (29 let):

  1. Už jako malý kluk jsem chtěl chodit na ryby. Na základní škole pro neslyšící byl kroužek rybářství, a tam jsem chodil. Učil jsem se tam, jak se má při rybaření postupovat. Pomalu jsem se to učil, až jsem se to naučil. Jednou jsem si chtěl splnit přání – rybařit v Norsku. Byl jsem tam, a od té doby tam jezdím každý rok.
  2. Mým největším úlovkem byl kapr 19,7 kg. To je zatím můj osobní rekord. Velký zážitek mám z Norska. Tam byla spousta ryb – tresky a hodně dalších. Jako malý kluk jsem poprvé chytil candáta, který měřil 74 cm, to bylo moc pěkné. Chytám různé ryby.
 

Vysvětlivky:

WOBLER = Druh umělé nástrahy pro lov dravých ryb. Vyrábějí se z různých materiálů (dřevo, různé plasty, polyuretanová pěna). Woblery svým tvarem a barvou napodobují druhy rybek, které dravcům slouží jako potrava.

MUŠKAŘENÍ = Způsob sportovního lovu ryb. Při muškaření je nástraha (umělá muška) nahazována pomocí muškařské šňůry a prutu do vody. Při muškaření se používají speciální rybářské potřeby (muškařský prut, muškařský naviják, muškařská šňůra a nástrahy).

CANDÁT = Dravá ryba
TRESKA = Mořská ryba 

Zdroj, foto: Nase-voda.cz, Priroda.cz, Wikipedia.org, Pixabay.com, Idnes.cz
Editor: Eva Nováková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button