ZE SVĚTA

Světové celebrity, které neslyší – věděli jste o nich? (2. díl)

Millie Bobby Brown

Má teprve 15 let a je ve svém věku hereckou ikonou. Hovoří se o ní jako o nejlepší herečce, se kterou filmoví tvůrci rádi spolupracují. Pokud jste propadli seriálovému hororu Stranger Things, mohli jste ji spatřit v roli Eleven. Tato britská herečka a modelka neslyší na jedno ucho. Odmala trpěla nedoslýchavostí, která se jí zhoršila do nevratného stavu – hluchoty. O svém postižení otevřeně hovoří, neskrývá jej. Ovládá plynule mluvenou formu jazyka a plní si své herecké, taneční a také pěvecké sny. Co se týče pěvecké kariéry, je Millie Bobby Brown především rapperkou. 

Cover k Stranger Things    
postava Eleven

Millie Bobby Brown v roli Eleven v seriálu Stranger Things /ukázka/:


Stephen Colbert

Americký komik je ve světě znám pro svou vlastní late-night show (The Late Show with Stephen Colbert). Do své talkshow si zve populární osobnosti ze všech oborů. Je dále výtečným moderátorem a politickým satirikem. Při pohledu na moderátora můžete jako první zaregistrovat jeho atypické pravé ucho. Nevypadá standardně a Colbert s ním může hýbat (viz ukázka videa níže). Chirurgický zákrok ušního bubínku v dětství se nevydařil, způsobil poškození vnitřního ucha a tím i částečnou hluchotu. Jako malý se hodně zajímal o mořskou biologii a kvůli svému postižení musel zapomenout na možnost stát se potápěčem. Je silně věřící a přednáší na katolické škole. 

Late Show s hostem Georgem Clooneym

Stephen Colbert o svém sluchovém postižení:

https://youtu.be/-qhGqCAlgXM

Rikki Poynter

Rikki Poynter je nadaná neslyšící řečnice, aktivistka za práva neslyšících, influencerka, youtuberka. Rikki usiluje o lepší přístupnost informací pro neslyšící, bojuje o celoplošné a řádné skryté titulky. Na Youtube se pohybuje od r. 2000, kdy začala přispívat tzv. vlogy (pozn. videočlánky – příspěvky pomocí videa) o kráse. Později si uvědomila, že její Youtube kanál má povrchní profilaci, proto od r. 2014 začala svůj zájem směřovat k celkovému životnímu stylu, k osobnosti člověka a k osvětě kultury neslyšících. Snaží se spolupracovat s většími a vlivnými společnostmi (jako je např. Google a Youtube), aby se povědomí o sluchovém postižením rozšířilo do co největšího okruhu lidí. Její Youtube kanál je zábavný a přináší podnětné informace oběma komunitám, neslyšícím a slyšícím. Ve svých videích mluví, znakuje ASL a videa dále doplňuje titulky. 

Ukázka z osvětového videa:

 

 

Lou Ferrigno

Svět jej zná jako herce a kulturistu. Ohluchl v důsledku infekčního onemocnění (meningitida) v raném dětství. Je aktivním uživatelem kompenzačních pomůcek (nosí obě sluchadla) a v komunikaci se opírá o svou dovednost odezírání. Jako malý rád četl komiksy, miloval silné hrdiny a chtěl být silný jako oni. Proto začal cvičit a věnovat se kulturistice závodně. Nebyl bohatý, neměl peníze na činky, a tak cvičil improvizovaně s pomocí jiných předmětů, např. košťaty. 2x vyhrál významné ceny v oblasti kulturistiky a dokonce se mu podařilo udělat rekord, který ještě nikdo jiný nepřekonal. Dále se proslavil svou rolí ve filmu Neuvěřitelný Hulk, tato role z něj udělala filmovou celebritu, a od té doby se jeho filmografie rozšiřovala. Lou Ferrigno je významným symbolem pro neslyšící komunitu, neboť propojuje oba světy ve dvou průmyslech – filmu a fitness. Ze svého jména udělal obchodní značku v oblasti fitness – zabývá se úpravou životního stylu. Je motivátorem a řečníkem, jezdí přednášet na konference a univerzity. Lou Ferrigno se domnívá, že jeho introvertní chování je zapříčiněno jeho sluchovým postižením. Jako dítě se cítil odmítnut vrstevníky, pro ostatní nebyl jednoduše Lou, ale “deaf Lou” nebo “deaf Louie”, jako “ten neslyšící Lou” ve smyslu, že sluchové postižení bylo víc než jeho osobnost. Sám Lou se to snažil brát s nadhledem a obrnil se před negativním myšlením o své sebehodnotě. 

Cover k filmu Neuvěřitelný Hulk

Zdroje, foto: Cbc.ca, Deafwebsites.com, Personalhealthnews.ca, IMDb.com, Teenvogue.com, Variety.com, Vox.com, Patreon.com

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close