Světové celebrity, které neslyší – věděli jste o nich? (1. díl)

0

Jistě víte, že i lidé se sluchovým postižením mají rovnocenná práva a příležitosti na úspěch jako ostatní lidé a že cesta k úspěchu vede přes silnou vůli, talent a trpělivost. V tomto 1. díle vám představíme úspěšné osobnosti se sluchovým postižením, které možná neznáte. 

Halle Berry

Tato známá a často obsazovaná herečka má neuvěřitelných 53 let. Mnoho lidí však neví, že i ona se potýká s postižením sluchu zapříčiněným domácím násilím. Její bývalý manžel byl agresivní muž, jež ji surově uhodil na pravou stranu hlavy. Výsledkem je doživotní ztráta sluchu na pravé straně (až 80%). Negativní zkušenost Halle Berry posílila a ona se stala obhájcem práv osob s postižením, zejména žen potýkajících se s domácím násilím. Dělá v tomto směru osvětu a varuje před skrytým násilím a skrytou beznadějí žen. 

Will.i.am

Pod vlastním jménem William Adams je populární multitalentová osobnost na hudební a herecké scéně. Veřejnost Will.i.ama zná hlavně v souvislosti s kapelou Black Eyed Peas. Trpí dlouhodobým tinnitem. Will.i.am potvrdil, že tinnitus způsobila jeho práce s hudbou, jeho uši byly dlouhá léta vystaveny nadměrné hlasitosti. Po každé audio prohlídce se smiřuje s faktem chronického onemocnění a uvědomuje si, že jeho tinnitus bohužel skončí trvalým poškozením sluchu. Tvrdý ortel pro člověka, jehož hlavním životním a také pracovním smyslem, je hudba.

Bill Clinton

Také bývalý americký prezident Bill Clinton bojuje se správným sluchovým vnímáním. Lékaři mu diagnostikovali vysokoprocentní ztrátu sluchu. Údajně za to může poslech hlasité hudby během mládí a jeho hobby – lov divokých kachen (pozn. střelba). Clinton ztrátu sluchu kompenzuje digitálními sluchadly. 

Derrick Coleman

Coleman je třetím oficiálně uznaným neslyšícím hráčem v historii národní ligy amerického fotbalu. V médiích je prezentován jako “neslyšící mistr, který překonal sluchovou bariéru”. Genetické postižení sluchu mu zjistili v jeho 3 letech. V dětství bojoval s klasickými předsudky a fotbal byl jediné místo, kde se cítil dobře a patřičně. Rodiče nebyli moc nadšení jeho sportovní zálibou, báli se, že na tom bude zdravotně hůř. Pod helmou nosí ještě čepici, která ho chrání před případným úderem do hlavy. Dále čepice drží jeho kompenzační pomůcku – sluchadla. Ty si navíc před sportovním výkonem přelepuje páskou. Při hře využívá komunikační prvky jako jsou odezírání a znaky. Jeho schopnosti odezírat jsou na vysoké úrovni, dokáže také porozumět mluvenému slovu za chráničem nebo maskou. Během dospívání nezapomněl na důležitost vzdělání a je absolventem politologie. V oblasti amerického fotbalu je nesmírně oblíbený a zbožňují ho také velké značky, dělá pro ně reklamy. Jeho hvězda stoupá vzhůru, ale on zůstává nohama pevně na zemi. Což ostatně dokazuje touto myšlenkou: “Lidé mi říkají, že jsem inspirace. A já jim na oplátku říkám, že oni můžou být inspirace také. Prostě tím, jací jsou. Nemusíte být mnou, nemusíte být nikým jiným. Buďte tím, kým jste.” 

Derrick Coleman v reklamní kampani:

https://youtu.be/JzQFA2hxyRQ

Millicent Simmonds

Je úspěšnou neslyšící americkou herečkou z Utahu. Ohluchla v útlém dětství, v důsledku předávkování farmaky. Celá její rodina komunikuje ASL. Jako malá si přála být hasičkou nebo policajtkou, ale docházela do dramatického kroužku, kde si ji vybrala paní učitelka dramatické výchovy. Poslala ji na casting filmu Okouzlení (Wonderstruck, 2017). Simmonds byla nejlepší adeptkou na vybranou roli. Film Okouzlení doporučujeme zhlédnout, protože se jedná o zajímavý film o dvou hluchoněmých dětech. Simmonds dále vynikla v hlavní roli ve sci-fi filmu Tiché místo (Quiet Place, 2018). Je to opět film tematicky zaměřený na neslyšící hrdiny a znakový jazyk. V roce 2020 bude mít pokračování.

Millicent Simmonds uvádí neslyšícím divákům film Wonderstruck v ASL:

https://youtu.be/oeh-HfGdOEA

Jak vidíte, úspěšných osobností se sluchovým postižením je skutečně mnoho, a proto se těšte na další díl o výjimečných osobnostech. Hlavně si pamatujte, že úspěšný může být kdokoliv z nás a někdy stačí být dobrým člověkem. 

Zdroj, foto: Imbd.com, Usatoday.com, Csfd.cz, Youtube.com, Blog.ai-media.tv, Metro.co.uk, Pixabay.com, CNN.com


Editor: Kristýna Mariáková

 

Back to top button