Stříbrní a bronzoví čeští běžci na Mistrovství světa neslyšících v orientačním běhu

0

V Olomouci, Prostějově a okolí se konal od 17. – 24. srpna 4. ročník Mistrovství světa neslyšících v orientačním běhu. Naši Českou republiku reprezentovaly ženy Anna Formánková, Marie Pangrácová, Anna Pangrácová, Lenka Hornová a muži Josef Procházka, Marek Spilka (Bednařík), Pavel Pastrnek a Jan Semerád. Naše česká výprava si z Mistrovství světa odnesla tři cenné výhry. Jaké? O tom se dočtete v našem článku.

Český tým orientačních běžců

První závod – sprint – se konal v neděli 18. srpna v Olomouci. Z našich žen byly nejlepší Anna Formánková a Marie Pangrácová – obě doběhly ve stejném čase na 10. místě. Z mužů byl nejlepší desátý Josef Procházka. 

Výsledky – ženy: sprint 2,30 km, převýšení 32 m, 16 kontrol

1. Ukrajina

10. Anna Formánková 

10. Marie Pangrácová

12. Anna Pangrácová 

Výsledky – muži: sprint 2,70 km, převýšení 38 m, 19 kontrol

1. Rusko

10. Josef Procházka

15. Jan Semerád

22. Marek Spilka (Bednařík)

V pondělí 19. srpna se konala štafeta smíšeného týmu ve sprintu (sprint relay) v Prostějově. Ta se běžela ve složení žena – muž – muž – žena. Čeští běžci skupiny CZE 1 ve složení Anna Pangrácová – Jan Semerád – Josef Procházka – Anna Formánková se umístili na krásném 3. místě. Pro zajímavost – běžel i nesoutěžní tým CZE 2 ve složení Lenka Hornová, Marie Pangrácová, Pavel Pastrnek a Marek Spilka, ten byl diskvalifikován. A pak ještě jeden nesoutěžní tým Mix 1, kde se objevila i Jana Havlová z ČR s Litevčankou a dvěma Němci, ale jejich tým byl také diskvalifikován. 

Výsledky štafety – 2,8 km – 24 kontrol/2,4 km – 22 kontrol:

1. Ukrajina

2. Litva

3. Česko1

Nesoutěžní týmy: 

Česko 2 – dsf

MIX – dsf

V úterý 20. srpna čekal závodníky závod na klasickou trať, tzv. long v Kladkách na Olomoucku. Do elitní desítky se probojovala Anna Formánková na 9. místě. Mezi muži byl nejlepší Jan Semerád na 17. místě.

Výsledky – ženy: long 6,50 km, 330 m převýšení, 14 kontrol

1. Ukrajina

9. Anna Formánková

11. Anna Pangrácová

12. Marie Pangrácová

Výsledky – muži: long 9,70 km, 395 m převýšení, 17 kontrol

1. Ukrajina

17. Jan Semerád

18. Pavel Pastrnek

20. Marek Spilka

O dva dny později 22. srpna se konal závod middle (střední trať) v Čechách pod Kosířem. Nejlépe se umístil Jan Semerád na 15. místě, stupně vítězů ovládli u mužů i žen sportovci z Ruska a Ukrajiny. Z žen doběhla nejlépe Marie Pangrácová na 11. místě.

Výsledky – ženy: middle 4,50 km, 140 m převýšení, 19 kontrol 

1. Ukrajina

11. Marie Pangrácová 

12. Anna Formánková 

Lenka Hornová – dsf

Výsledky – muži: middle 5,50 km, 210 m převýšení, 22 kontrol

1. Rusko

15. Jan Semerád

16. Marek Spilka

21. Josef Procházka

V pátek 23. srpna se konal poslední závod – ženská a mužská štafeta (relay) v Náměšti na Hané. Český tým byl ve složení Jan Semerád, Josef Procházka, Marek Spilka a získal nádherné 2. místo a ženský tým ve složení Anna Pangrácová, Marie Pangrácová, Anna Formánková úžasné 3. místo. 

Výsledky – ženy: štafeta – 4,9 km – 175 m převýšení – 18 kontrol 

1. Ukrajina

2. Rusko

3. Česko 

Výsledky – muži: štafeta – 6,1 km – 200 m převýšení – 26 kontrol 

1. Ukrajina

2. Česko

3. Německo

Z celého mistrovství tak získalo Česko 3 medaile – jednu stříbrnou za mužskou štafetu a dvě bronzové – za smíšenou a ženskou štafetu. Prvenství na jednotlivých závodech ovládli Ukrajinci a Rusové. Tiché zprávy gratulují k úspěchů a přejí spoustu medailí na dalších závodech. 

Tiché zprávy se zeptaly vítězů na jejich pocity z vítězství.  

Anna Pangrácová (bronzová medaile – smíšená štafeta a bronzová medaile – ženská štafeta):

https://youtu.be/qC1X92_MtM4

Byla to pro mě nečekaná a krásná vítězství. Více si cením té první medaile, protože se do poslední chvíle rozhodovalo mezi mnou a sestrou, která z nás dvou poběží tuto smíšenou sprintovou štafetu. Já jsem totiž předchozí závod ve sprintu zkazila, ale věděla jsem, že rychlost mám, jen musím být více v klidu a ukázat všem, co ve mně je. Sestra ve mě měla důvěru a podpořila mě u našeho vedoucího, ať to běžím já. O to byla moje radost z 3. místa větší, když jsem dokázala uběhnout svou část ve výborném čase a tak namotivovat další členy našeho smíšeného týmu k lepšímu výkonu.

 

Marie Pangrácová (bronzová medaile – ženská štafeta):

https://youtu.be/bUjOPB3Sl9w

Ten pocit nejde popsat. Jsme moc rádi, že jsme jako tým uspěli a přivezli z mistráku tři týmové medaile. Ano, dřeli jsme se, jezdili jsme na závody, trénovali jsme v rámci osobního volného času a něco si i odpírali a nebylo to nadarmo. Máme to tam!

Anna Formánková (bronzová medaile – smíšená štafeta a bronzová medaile – ženská štafeta):

https://youtu.be/gt2dJw25_PQ

Letošní mistrovství světa se dle mého názoru dost vydařilo. Česká výprava se vrátila s 3 (nebo vlastně 10) medailemi ze štafet, což je velmi pěkný výkon. Celé mistrovství se běhalo v okolí Olomouce a také v jeho centru, které je krásné. Všechny státy které se zúčastnily vytvořily příjemnou a fair play atmosféru. S výsledky jsem spokojená a těším se na další závody.

Josef Procházka (bronzová medaile – smíšená štafeta a stříbrná medaile – mužská štafeta):

https://youtu.be/-IQ9q-DyCIk

Tak já mám z medailí samozřejmě výborný pocit. Je moje první a čekal jsem na ni vlastně 15 let. Je mi jasné, že v individuálních disciplínách na OB profesionály z Ruska a Ukrajiny nemáme a jediná šance vede přes štafety. A týmový úspěch je dle mého názoru lepší. No a jak jsem říkal, že po tomto MS skončím v reprezentaci, tak mám teď zamotanou hlavu. Mám skončit „na vrcholu“ nebo ještě pokračovat?

Jan Semerád (bronzová medaile – smíšená štafeta a stříbrná medaile – mužská štafeta):

https://youtu.be/rq6GamMFJgg

Před MS jsme si říkali, že budeme rádi, když se nám podaří získat aspoň jednu medaili. Už dopředu jsme počítali s tím, že šanci máme hlavně na třetí místa ve štafetách za Ruskem a Ukrajinou, kteří jsou profesionálové oproti nám. Nakonec jsme získali celkem tři medaile, všechny ze štafet. Já získal dvě (smíšené sprintové štafety bronz a mužská štafeta na krátké trati stříbro). Jedna z nich byla dokonce stříbrná, což při 10 zúčastněných štafetách je ohromný úspěch. Ze začátku jsem tomu nechtěl věřit a pořád se ujišťoval, že jsme opravdu druzí, ale opravdu se mi to potvrdilo až na pódiu. Obě medaile byly dobrou náplastí na můj úraz právě v posledním závodě ve štafetách, kde jsem se 400 metrů před cílem zranil tak, že jsem musel po vyhlášení do nemocnice na šití (rozseknutá holeň o kámen), ale do cíle jsem to zvládnul. 

Marek Spilka (stříbrná medaile – mužská štafeta):

https://youtu.be/4cuJEera5Xs

Přebíral jsem štafetu od Pepíka na třetím místě s náskokem deseti minut na silné Maďarsko. Vybíhal jsem jako poslední, věděl jsem, že ve vzduchu visí medaile, takže důležité bylo vydat ze sebe solidní běžecké tempo a neudělat žádnou velkou chybu při hledání kontroly, což se mi povedlo. A tak slavit medaili, dokonce stříbrnou a navíc z deseti týmů, které startovaly v tomto závodě, je už opravdu velký úspěch. Ještě k závodu, pro nás kluky byl závod fyzicky dost náročný, protože jsme měli v nohou již 4 náročné závody v posledních pěti dnech a že ani jeden z nás fyzicky neodpadl, je důkazem toho, že jsme byli i dostatečně připraveni. A že jsme neudělali ani jednu velkou chybu při hledání všech kontrol, vypovídá i o tom, že jsme byli i plně koncentrovaní, což byl velký základ k získání nečekané medaile.

Zdroj, foto: Wdoc2019.eu, Facebook – WDOC Olomouc, Facebook – Český OB neslyšících – foto: Jaroslav Klein  
Editor: Veronika Bočková

 

Back to top button