ZE SVĚTA

StorySign pomáhá neslyšícím dětem číst knížky

Každý začátek je těžký – naučit se číst je pro každé dítě náročné. Jak se s tím ale perou děti se sluchovým postižením, jejichž mateřským jazykem je znakový jazyk (ZJ), který má jinou gramatiku než jazyk mluvený/psaný? Pro ně je to mnohonásobně náročnější…

Ilustrační foto

Co je StorySign?

Firma Huawei v roce 2018 vytvořila StorySign. Je to první aplikace na světě, která procvičuje gramotnost neslyšících dětí. StorySign je bezplatná mobilní aplikace, která funguje tak, že pomáhá překládat text z vybraných knih do australského znakového jazyka (Auslan). Huawei 26. srpna 2019 rozšířila aplikaci StorySign o dvě nové knihy “Max Brave” (o koťátku Maxovi, jak chytá myši) a “All About Spot” (o roztomilém štěněti).

Jak StorySign funguje?

Dítě si otevře vybranou dětskou knížku a v telefonu zapne aplikaci StorySign – podrží telefon nad stránkou knihy. Na telefonu se mu načte text z knihy s animovanou znakující postavičkou. Postavička znakuje a vedle ní se zároveň zvýrazňuje text, který je zrovna znakován. Děti se takto mohou naučit číst…

Ukázka ze “StorySign – čtení”

Video, jak funguje StorySign, ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=hssu8ONv6kY

Animace znakující postavičky

StorySign byl vyvinut ve spolupráci s Evropskou unií neslyšících, Britskou asociací neslyšících, Deaf Australia Inc., Penguin Books a Aardman Animations. Spolu s firmou Aardman použili nejmodernější technologie, aby byl zachycen co nejpřesnější pohyb (mimika + ruce) animace.

Kyle Milers, ředitel Deaf Australia Inc., říká, že StorySign je skvělá technologická věc pro čtení neslyšících. Že se naučí číst a znakovat společně v přirozeném prostředí doma. 

Zdroj, foto: Consumer.huawei.com, Nowtolove.com.au, Play.google.com, Express.co.uk, Gointothestory.blcklst.com

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close