Rusky a Slováci kralovali v Mezinárodním badmintonovém turnaji neslyšících

0

V sobotu 30. listopadu se konaly po celé České republice různé sportovní akce. Jednou z nich byl i Mezinárodní badmintonový turnaj neslyšících v Praze. Turnaj uspořádal badmintonový oddíl neslyšících I. PSKN Praha.

Zúčastnilo se ho 21 hráčů z pěti států Evropy (Česká republika, Dánsko, Rakousko, Rusko, Slovensko), z nichž někteří se pravidelně zúčastňují vrcholných turnajů neslyšících, jako jsou Mistrovství Evropy neslyšících, Mistrovství světa neslyšících nebo Deaflympiáda.  Na turnaj byli také přihlášeni hráči z Alžírska a dokonce i z Pákistánu. Ale vzhledem k problémům s udělením vstupních víz nakonec nepřicestovali.

Účastníci malýV kategorii muži se turnaje zúčastnilo 13 hráčů. Po zápasech v úvodních skupinách bylo jasné, kdo si to rozdá o prvenství v této kategorii. O titul si to rozdali účastníci letošních Deaflympijských her, Slovák Vašíček a Dán Sondergaard.  Vašíček nakonec udolal Sondergaarda ve dvou setech. O bronzovou příčku bojovali Slovák Dzurov s Čechem Hudim. Vítězství a zároveň celkové 3. místo získal také po dvou setech Dzurov.

__________

V kategorii žen, ve které letos ze zdravotních důvodů chyběly loňská vítězka Slovenka Babálová a kvůli studijním a rodinným důvodům i dvě české medailistky Havlová a Uhrová, neměla žádná vůbec nárok ohrozit dominanci ruských hráček. Ruské hráčky bez problémů postoupily do finále, kde si to rozdaly mezi sebou. Finálové klání mezi GerasimovouGalkinou bylo vrcholnou ukázkou ženského badmintonu. Gerasimova nakonec udolala svou spoluhráčku z ruské reprezentace ve 3 setech (14:21, 21 : 12, 21 : 10). Na 3. místě skončila Slovenka Forraiová, která s přehledem zvládla duel proti Rakušance Reslové.

__________

Ve čtyřhře mužů, které se zúčastnilo šest dvojic, na sebe ve finále narazily favorizované dvojice – Slováci Vašíček/Dzurov a dánsko-slovenská dvojice Sondergaard/Lipovský. Po velice vyrovnaném a emočně vypjatém finálovém boji urvala ve třetím setu (skončil 27:25) vítězství slovenská dvojice Vašíček-Dzurov. V zápase o 3. místo na sebe narazily dva české páry Hošek/HudiKopic/Bystroň. Pár H+H zvítězil ve dvou setech a získal bronzový stupínek.

Čtyřhra muži

1. Vašíček / Dzurov (ŠKN Trenčín – SVK)

2. Sondergaard / Lipovský (Dovania -DEN / ŠKN Trenčín – SVK)

3. Hošek / Hudi (SK OLYMPIA Praha – CZE)

4. Kopic / Bystroň (I. PSKN Praha – CZE)

5. – 7.  Iliev / Kashanovsky (WGSC 1901 – AUT)

Kopal / Gerasimova (WGSC 1901 – AUT/SVHSM – RUS)

Hrablay / Rajkovič (ŠKN Bratislava – SVK)

__________

Čtyřhry žen se zúčastnily čtyři páry. Všechny páry hrály mezi sebou. Tato kategorie se stala jasnou záležitostí vysoce favorizovaného páru G + G (Gerasimova/Galkina) z Ruska. Všechny své soupeřky s přehledem přehrály a získaly tak zlatý stupínek. O další místa se svedl boj. Nakonec se ze stříbrné příčky radoval slovensko-rakouský pár Forraiová/Resl. Třetí příčku uhájily Češky Vaňková/Čerňáková. Bramborový stupínek zbyl na česko-rakouský pár Martinů/Eliskasses.

Čtyřhra ženy

1. Gerasimova / Galkina (SVHSM – RUS)

2. Forraiova / Resl (ŠKN Trenčín – SVK / WGSC 1901 – AUT)

3. Vaňková / Černáková (SK SKIVELO Olomouc – CZE / SKN Plzeň – CZE)

4. Martinů / Eliskasses (TJ SN Zlín – CZE / WGSC 1901 – AUT)

__________

V mixech startovalo osm párů. Vítězství v této disciplíně si odvezl rusko-dánský pár Gerasimova/Sondergaard, kteří ve finále porazili česko-slovenský pár Martinů/Vašíček. Bronz získal rusko-slovenský pár Galkina/Lipovský vítězstvím nad čistě slovenským párem Forraiová/Dzurov.

Mixy

Kategorie mix

1. Sondergaard / Gerasimova (Dovania – DEN / SVHSM – RUS)

2. Vašíček / Martinů (ŠKN Trenčín – SVK /TJ SN Zlín – CZE)

3. Lipovský / Galkina (ŠKN Trenčín – SVK / SVHSM – RUS)

4. Dzurov / Forraiová (ŠKN Trenčín – SVK )

5. – 8. Vaňková / Hošek (SK SKIVELO Olomouc – CZE / SK OLYMPIA Praha – CZE)

Illiev / Resl (WGSC 1901 – AUT)

Kopak / Eliskasses (WGSC 1901 – AUT)

Kopic / Černáková (I.PSKN Praha – CZE / SKN Plzeň – CZE)

Celkově se turnaj vydařil. Snad za rok se badmintonu zúčastní i české badmintonové favoritky, aby ukázaly zahraničním hráčkám svou sílu.

SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERAZdroj: L. Bystroň (I. PSKN Praha)