Z DOMOVA

Speciální úpravy na stránkách Seznam.cz pro lidi se zdravotním postižením

Aby byly internetové stránky “www.seznam.cz” přístupné i lidem s různým zdravotním postižením (s omezenou hybností ruky, neslyšícím i nevidomým), o to se stará “specialista na přístupnost” – Lukáš Pazderka. Již čtyři roky zajišťuje, aby byly služby Seznamu (zpravodajství, realitní portál, mapy…) použitelné pro co nejširší skupinu uživatelů včetně osob se zdravotním postižením. Webové stránky je jim potřeba často upravit podle jejich potřeb.

“Specialista na přístupnost” – Lukáš v rozhovoru vysvětluje, jaká jsou specifika lidí se zdravotním postižením (redakčně upraveno a zkráceno):

Pro uživatele s omezenou hybností rukou nebo se zrakovým postižením, kteří nemohou používat počítačovou myš, je důležité, aby byly webové stránky přístupné pouze z klávesnice. Nevidomí lidé také potřebují dobrý kontrast textu a pozadí. Neslyšícím lidem je nutno videa a audionahrávky opatřit titulky nebo přepisem.

Lukáš Pazderka, specialista na přístupnost

Haptické mapy pro nevidomé

Tyto mapy jsou skvělou kompenzační pomůckou díky unikátnímu řešení, které ve světě není příliš známé. Na vzniku se podílela společnost Seznam, středisko Teiresiás při Masarykově univerzitě v Brně a ELSA při ČVUT v Praze. Tyto speciální mapy fungují tak, že si nevidomý najde jakékoliv místo v celé Evropě a pořídí z něj výřez. Výřez se následně tiskne na speciální papír, který je citlivý na teplo. Poté se papír nechá projet ještě speciálním zařízením (Fuserem), které papír zahřeje a způsobí to, že černě vytištěná místa vystoupí na povrch a bude tak možné si je prohlížet hmatem. Často ale toto zařízení nevidomý nevlastní. Běžně to funguje tak, že se nevidomý obrátí na organizace, které pomáhají nevidomým a ty jsou schopny mu požadovanou mapu rychle a jednoduše připravit.

vlevo: běžná mapa, vpravo: haptická mapa
speciální zařízení “Fuser”
nevidomá paní si čte v mapě

Titulky pro neslyšící jsou tvrdým oříškem

Aktuálně se v Seznamu zpřístupňuje aplikace Televize Seznam. Součástí této videoslužby bude i Stream.cz. Problémem bývají titulky v pořadech. U většiny pořadů se mohou dodat později, ale u zpráv je potřeba mít je co nejdřív, protože později už zpráva nemusí být aktuální.

Co se nyní připravuje?

V nejbližší době se připravuje přístupnost služby Seznam slovník. Jsou informace od nevidomých, že slovnik.seznam.cz rádi používají díky přehlednosti a jednoduchosti použití. Lukáš by byl rád, kdyby se nový slovník povedlo připravit v podobné kvalitě. Přístupné stránky jsou vizitkou dobře odvedené práce celého týmu.

Zdroj, foto: Pcworld.cz, Youtube.com, Poslepu.cz, Hapticke.mapy.cz
Editor: Eva Nováková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close