ZE SPORTU

Slovensko se může pyšnit ženskou světovou jedničkou v tenise – Janou Jánošíkovou

Nedávno skončil tenisový grandslam – Wimbledon. Slovenští tenisté se tam nijak výrazně neukázali. Slovenská hvězda – Dominika Cibulková se Wimbledonu nezúčastnila kvůli zranění. Přesto se Slovensko může pyšnit ženskou světovou tenisovou jedničkou neslyšících. Její jméno je Jana Jánošíková a je jí 21 let.

Janě Jánošíkové to sluší i mimo kurt

Začátky Jany Jánošíkové

Už jako malá byla Jana hyperaktivní dítě, věnovala se různým sportům. A nakonec si vybrala tenis. Vystudovala v Trenčianských Teplicích sportovní gymnázium.

Talentovaná tenistka Jana přišla o sluch ve svých třech letech. Kvůli sluchu se později setkala i se šikanou. Na standardních tenisových turnajích se jí posmívali, jak může neslyšící hrát tenis. Pak se setkala s panem Dědečkem z Deaflympijského výboru, a poté začal její skutečný tenisový život. Přicházely první tenisové úspěchy a Jana poznala, že život může být i hezký.

V čem to má neslyšící Jana náročnější než slyšící tenistky?

Mladá tenistka hraje bez sluchadel, takže při hře vůbec neslyší balonek. Je pro ni tedy velmi těžké odhadnout rychlost balonku a ve správnou chvíli ho odehrát. Všechno musí zvládnout očima – pohlídat si, jak je balonek rychlý, a kdy je vhodné ho odehrát.

Jinak ale Janin tenisový život není až tak odlišný od dalších tenistů. Má také svého osobního trenéra, dohlíží na ni kondiční trenér, chodí na masáže, fyzioterapii nebo má psychologickou přípravu. Trénuje v tenisové akademii Dominiky Cibulkové “Love4Tennis”.

Jana s Dominikou Cibulkovou a trenérem Peterem Juríkem
Dominika Cibulková předává Janě cenné rady

První úspěchy na turnajích

Jana odehrála svůj první větší turnaj v roce 2015 v Nottinghamu (město ve Velké Británii) – Mistrovství světa neslyšících. V juniorské kategorii se dostala až do finále (ve dvouhře i čtyřhře). Mezi dospělými došla až do čtvrtfinále.

O rok později se v Portoroži (město ve Slovinsku) na Mistrovství Evropy Jana dostala také až do čtvrtfinále.

Na Deaflympiádě 2017 v tureckém Samsunu opět skončila ve čtvrtfinále.

Janě se už tenisové trofeje ani nevejdou na lavičku

Málo tenisových turnajů mezi neslyšícími

Ve světě neslyšících tenistů je velmi málo turnajů. Deaflympiáda se koná každé čtyři roky, Mistrovství světa a Evropy jsou co dva roky. Kromě toho se pořádají ještě mezinárodní a národní turnaje. Jana se proto rozhodla, že se (pokud možno) bude účastnit všech turnajů. Díky tomu získala hodně zkušeností, a také bodů do tenisového žebříčku. A to ji posunulo na nejvyšší pozici – nyní je světovou jedničkou.

Podání v režii Jany

Mistrovství světa v Turecku

Nyní se Jana připravuje na mistrovství světa v Turecku, které se bude konat v říjnu. A má velký cíl – celý turnaj chce Jana vyhrát!

Držíme Janě palce!

Zdroj, foto: Sport.cz, Tenisovysvet.takurcitee.sk, Cas.sk, Love4Tennis.com

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close