Z DOMOVA

Rom se sluchovým postižením vystudoval Karlovu univerzitu

Michal Mižigár, člověk se sluchovým postižením romské národnosti, nedávno získal bakalářský titul z romistiky (společensko – vědní obor, jehož tématem jsou Romové).

Že Michal neslyší, nepoznali ani rodiče. Michal se narodil do tradiční romské rodiny v Písku. Krátce po narození přišel o většinu sluchu. Okolí ale nic nezpozorovalo. Již jako malý se Michal naučil mluvit a rozumět díky odezírání. Až ve školce si toho všimly učitelky. Michalovi bylo šest let, když se zjistilo, že špatně slyší. Doktoři vadu sluchu potvrdili a Michal dostal naslouchadlo.

Žádná základní škola nechtěla přijmout romské dítě se sluchadlem.

Ale díky velké trpělivosti Michalovy maminky, která sama měla pouze základní školu, Michala nakonec vzali. Na druhém stupni Michala studium začalo hodně zajímat – chystal se na zdravotnické lyceum. V té době se ale Michalovi zhoršil sluch a začal koktat. V psychologické poradně mu zdravotnictví rozmluvili (že by se nenaučil latinu, neodmaturoval by). To byla pro Michala velká rána, chystal se tedy na studium kuchaře.

První romský student na obchodní akademii v Písku.

Naštěstí se Michal potkal se sociálním pracovníkem v Písku, který Michalovi hodně pomohl. Doučoval ho matematiku na přijímačky, a učil ho i během středoškolského studia. Z pětek z matematiky na konci základní školy se dokázal vypracovat ke dvojce na maturitním vysvědčení.

Studium romistiky na vysoké škole.

Ano – Michal je také první Rom z Písku, který se dostal na vysokou školu. Pro obor romistiky se Michal rozhodl proto, aby mohl být “mostem” pro Romy a Neromy. Aby měli příležitost se vzájemně více poznat. Po získání bakalářského titulu se dostal i na magisterské studium v Budapešti, kde studuje nyní.

 

Díky Michalovi chodí na střední školy čím dál více mladých Romů. Dnes je velkým vzorem pro ostatní Romy z Písku, i pro neslyšící.

 

 

ZDROJ: ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close