ZE SVĚTA

Rodiče neslyšících dětí žádají kurzy znakového jazyka zdarma

Každý den je prvním úkolem Wendy Newbronnerové ze Severního Irska vzbudit své tři děti. Na rozdíl od jiných rodičů ale nemůže zavolat “Vstávejte..!”. Všichni synové jsou totiž neslyšící.

Wendy Newbronnerová s neslyšícími syny

Wendy si musela zaplatit kurz znakového jazyka, když se jí narodil první neslyšící syn. Teď bojuje za vyhovující zákon o znakovém jazyce.

Neslyšící chlapci ve školních uniformách

Wendy říká: “Kdyby se děti znakový jazyk učily ve škole, nemusela by být taková bariéra mezi slyšící a neslyšící komunitou.”

Mapa britských ostrovů včetně Severního Irska


Britský a irský znakový jazyk byly státem uznány jako oficiální už v roce 2004. Britská asociace neslyšících (BDA) ale tvrdí, že to nestačí. Znakový jazyk není ve školách vyžadován. A v celém Severním Irsku pracuje jen 32 tlumočníků.

Britský znakový jazyk


Majella McAteer je manažerkou BDA. Říká, že neslyšící komunita je frustrovaná, protože financování ostatních jazyků je zajištěno, ale na znakový jazyk peníze nejsou.

Majella McAteer (vlevo), manažerka Britské asociace neslyšících

Nejdůležitější požadavek proto je, aby kurzy znakového jazyka byly pro rodiče a příbuzné neslyšících dětí zdarma.

Wendy s jedním z neslyšících synů

Majella McAteer vysvětlila: “Devadesát procent  neslyšících dětí se rodí slyšícím rodičům, a ti se musí naučit znakový jazyk. Mnoho rodin si musí zaplatit kurz, aby se domluvilo se svými dětmi. A to je nepřípustné.

 

Zdroj: www.bbc.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Close
Close