Z DOMOVA

Projekt Jsem jedno ucho oslavil 1. narozeniny

Vlajkový projekt Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR „Jsem jedno ucho”, který vznikl při příležitosti loňského 150. výročí Pražského spolku neslyšících, slaví 1. narozeniny! V sobotu 11. května tomu byl rok, co tento projekt spatřil světlo světa. Autorkou projektu „Jsem jedno ucho” je Veronika Cézová, která je i tiskovou mluvčí SNN ČR.

Autorka projektu Jsem jedno ucho – Veronika Cézová – s dortem uprostřed a zaměstnanci SNN ČR

Během roku fungování projekt představil široké veřejnosti přes 40 příběhů lidí se sluchovým handicapem (neslyšící, nedoslýchaví a ohluchlí). Příběhy osobností najdete na webových stránkách Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice – www.snncr.cz – na odkazu Jsem jedno ucho. A právě v souvislosti oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících, která proběhla 15. září 2018 v přístavišti Na Františku v Praze 1, byla pokřtěná kniha autorky Veroniky Cézové Jsem jedno ucho. Kniha, jejíž vydání v nákladu 1000 kusů podpořil pražský magistrát, je souborem 12 příběhů neslyšících, nedoslýchavých, ohluchlých, ale jsou zde i příběhy tlumočníků znakového jazyka.

V současné době zbývá posledních 10 knížek, které si mohou zájemci zdarma vyzvednout ve Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR na adrese Karlínské náměstí 12, Praha 8.


Šárka Prokopiusová, prezidentka SNN ČR

Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR je z projektu nadšená. „Po prvních dvanácti příbězích, které vyšly i knižně, se ukázalo, že má projekt velký potenciál nejen ve smyslu osvětové kampaně v médiích, ale i jako stmelující prvek v komunitě lidí se sluchovým postižením. Do projektu se nadšeně zapojují lidé s různými typy vad, kteří spolu často příliš nekomunikují, neboť mají zcela rozdílné potřeby (např. neslyšící od narození vs. později ohluchlí). V rámci projektu se však nacházejí všechny tyto skupiny a cítí se být jeho součástí,“ říká Šárka Prokopiusová.

Tým projektu natočil téměř 90 osvětových videí. Jedná se o videa – Kurz znakového jazyka a Věděli jste, že…, které najdete na Facebooku Jsem jedno ucho.

Součástí projektu jsou i besedy na základních a středních školách a pro veřejnost a časopis Jsem jedno ucho, který vychází každé dva měsíce a každé číslo má tematické zaměření. Ten najdete také na webových stránkách SNN ČR.

Autorkou projektu Jsem jedno ucho je Veronika Cézová, která je zároveň tiskovou mluvčí SNN ČR. „Po roce fungování projektu mám velkou radost z toho, že se podařilo vzbudit zájem široké veřejnosti o téma sluchového handicapu. Nejzajímavější reakce na projekt máme z besed pro školy a širokou veřejnost. Když beseda začíná, školáci i dospělí se shodují, že sluchový handicap není tak strašný. Když si ale poslechnou příběhy osobností Jsem jedno ucho a zjistí, čím vším si lidé se sluchovým handicapem procházejí, zjišťují, že sluchový handicap je naopak jedním z těch nejhorších. A podle Světové zdravotnické organizace dokonce po mentálním postižení druhým nejtěžším,“ zdůrazňuje Veronika Cézová.

Zdroj, foto: Helpnet.cz, snncr.cz, Facebook.cz – Jsem jedno ucho

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close