Z DOMOVA

Praha 2 zprovoznila komunikační systém pro občany se sluchovým postižením

Občané se sluchovým postižením mohou nyní komunikovat s úřadem na Praze 2 o něco lépe. Praha 2 spustila na svých internetových stránkách zkušební provoz služby, která umožňuje neslyšícím spojit se s operátorem infolinky.

Pro koho je služba vhodná?

Služba je vhodná pro osoby se sluchovým postižením, které jsou schopny mluvit, ale potřebují přetlumočit řeč z druhé strany hovoru v textové podobě. Vhodná je i pro lidi, kteří mají zhoršený sluch. Využívat ji mohou také cizinci s částečnou znalostí češtiny.

Jak služba funguje?

Na internetových stránkách městské části Praha 2 (http://urad.praha2.cz/) je vlevo na horní lince webu ikonka s přeškrtnutým uchem. Po kliknutí na ikonku se uživateli otevře okno, kde je vysvětleno, jak služba funguje. Pod textem je prázdné pole, kam uživatel zadá své telefonní číslo. Poté je uživateli zpět voláno z centra online komunikace pro neslyšící, které ho automaticky propojí se službou v call centru. Hlas neslyšícího je přenášen klasickým způsobem a objevuje se v textové podobě, hlas operátora je simultánně přepisován. Celý tento rozhovor je v reálném čase zobrazován na monitoru tabletu či počítače. Nedoslýchavý či ohluchlý klient má tak vždy jistotu, že stoprocentně rozuměl tomu, co operátor říká. Právě touto cestou může být propojen na čtyři pracoviště Úřadu městské části Praha 2. Služba je dostupná PO – PÁ (9 – 18 hod).

Další komunikační kanál (přepis)

Další možností, jak se spojit s úřadem Prahy 2 (a s dalšími institucemi), je stažení aplikace eScribeDroid do vlastního mobilu a komunikace prostřednictvím této aplikace. Tuto aplikaci mají na tabletech nainstalovanou i pracoviště úřadu Prahy 2. Člověk s poruchou sluchu si tedy může tento tablet půjčit a prostřednictvím eScribeDroid komunikovat s úředníky (hovor neslyšícího a úředníka je mikrofonem tabletu/mobilu přenášen do sluchátek přepisovatele, a ten mluvenou řeč zaznamenává v textové podobě na tablet/mobil). Služba je dostupná v PO – PÁ (9 – 18 hod).

Další komunikační kanál (znakový jazyk, přepis)

S úřadem Prahy 2 (a s dalšími institucemi) je možné spojit se i prostřednictvím aplikace pro neslyšící DEAFCOM. DEAFCOM umožňuje uživatelům zvolit si tlumočení do znakového jazyka nebo přepis. Neslyšící může přes tablet a video znakovat, a tlumočník pak tlumočí do mluvené řeči pro zaměstnance úřadu. Mluvenou řeč úředníka poté zpátky převádí tlumočník do znakového jazyka.

Telefonní infolinky s přepisem od sociální firmy Transkript online jsou dostupné v těchto institucích:


Pokud vyrazíte na jiný úřad, máte možnost využít naši Tichou linku ve svém telefonu, nebo na tabletu na úřadě.Tichá linka nabízí online tlumočení a online přepis pro neslyšící z celé České republiky. Služba funguje zcela zdarma, stačí se zaregistrovat:https://www.tichalinka.cz/

Zdroj, foto: Parlamentnilisty.cz, Prazskypatriot.cz, Helpnet.cz, Transkript.cz, Deafcom
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close