Z DOMOVA

Pojišťovna odmítla uhradit neslyšící osmileté Elence operaci kochleárního implantátu

Malá Elenka (8 roků) se narodila s rozštěpem páteře (vývojová anomálie v oblasti páteře a míchy). Po porodu bylo její mamince řečeno, že je téměř jisté, že holčička ochrne. Po několika letech bolestivého cvičení – Vojtova metoda a Bobathova metoda – a následně poměrně komplikované operaci, která dopadla dobře, se stal zázrak. Dívka začala chodit. V roce 2013 se rodičům zdálo, že dcera nereaguje na zvuk. Po detailním vyšetření bylo rodičům sděleno, že má oboustrannou silnou ztrátu sluchu. Elenka byla tedy neslyšící.  

Rodiče se rozhodli pro kochleární implantaci. V té době ale neexistoval implantát pro případ anomálie tvaru vnitřního ucha, což bohužel byl případ Elenky. Elenka měla abnormální tvar vnitřního ucha, se kterým si lékaři v roce 2013 neuměli poradit.

Když bylo Elince 6 roků, dozvěděli se rodiče, že řešení, jak operaci provést, již existuje. Při zdlouhavých debatách s pojišťovnou a revizním lékařem zjistili, jak je jednání s pojišťovnou komplikované. Mezitím bylo dceři sedm let, což je limitní věk pro operaci hrazenou pojišťovnou. Rodiče bojovali s úřady, s pojišťovnou, změnili zdravotní pojišťovnu, ale marně. Všechno se to protáhlo a pojišťovna její operaci uhradit odmítla kvůli jejímu pozdějšímu věku.

Elenka mezitím začala chodit do školy pro neslyšící. Podle slov jejích nejbližších má neuvěřitelně pozitivní povahu, dobré srdce a je velmi šikovná.  

Elenka se svými rodičiVýtěžek z benefičního florbalového turnaje putoval na operaci Elenky

Rodiče se rozhodli pro operaci a implantát sehnat peníze. Postupem času se díky nadačnímu fondu Dar sluchu podařilo vybrat potřebných 500 tisíc korun. Lidé i různé firmy posílali peníze na transparentní účet nebo přes dárcovskou SMS.  Pomohla i část výtěžku z dražby na Plese jako Brno (ples se jmenuje Ples jako Brno) nebo výtěžek z benefičního florbalového turnaje díky charitativnímu projektu Dnes pomáhám.


Elenka je nyní po operaci, která dopadla dobře. Teď ji čeká pooperační rehabilitace. Rodiče děkují všem, kteří Elenku podpořili.

Ilustrační foto: operace kochleárního implantátu

Je zarážející, jak pojišťovny přispívají a nepřispívají na kochleární implantát. Jak to, že jiná osoba, která je o dost starší a je celý život neslyšící, je vhodným kandidátem na implantaci, ale Elence byla operace pojišťovnou zamítnuta?

Zdroj, foto: Nadační fond Dar sluchu, darsluchu.cz, tv.nova.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close