ZE SVĚTA

Neslyšící žena a žena s hluchoslepotou cestují na tandemovém kole

Seznamte se s úžasnými tandemovými cyklistkami – s neslyšící Arlene a Rhondou s hluchoslepotou. I přes své postižení zvládají obě spolu cestovat. Na tandemovém kole spolu jezdí již sedm let! Jak vůbec komunikují během své jízdy na kole, když obě neslyší? 

Tandemové duo

Neslyšící Arlene Sankey na tandemovém kole cestuje spolu s Rhondou Voight Campbell (žena s hluchoslepotou – neslyšící se slabozrakostí). Obě žijí v Rochesteru, v americkém státě New York.

Komunikace na tandemovém kole

Jak spolu ženy během jízdy na tandemovém kole komunikují? Neslyšící Arlene sedící vpředu a Rhonda s hluchoslepotou za ní využívají taktilní znakový jazyk.

Pokud Rhonda chce, aby jely na kole rychleji, položí svou ruku na Arlenina záda (na lopatku) a hladí ji zespoda nahoru. A pokud chce zpomalit, hladí ji opačně – seshora dolů. Chce-li zastavit, namaluje na lopatku svojí rukou rovnou čáru (horizontálně). Rhonda může také po Arlene chtít, aby změnila směr: prstem jí na lopatku namaluju odbočku doleva/doprava. Rhonda vysvětluje, že na kole americký znakový jazyk (ASL) používat nemohou, protože se na ni Arlene během jízdy nemůže dívat. Jedna zajímavá věc se týká řazení rychlosti na kole. Arlene o tom Rhondu informovat nemůže. Rhonda si ale zvykla na to, že když cítí, že přeřadily rychlost, je to pro ni upozornění, že budou šlapat do kopce.

Ukázka, jak spolu Rhonda s Arlene během jízdy na kole komunikují

Co je “Taktilní znakový jazyk”?

Taktilní znakový jazyk je dotyková varianta znakového jazyka, která je přizpůsobena osobám s hluchoslepotou a jejich komunikačním možnostem. Taktilní znakový jazyk je založen na vzájemném kontaktu jedné nebo obou rukou komunikujících, přičemž hluchoslepý člověk přijímá informace pomocí aktivního odhmatávání jednotlivých znaků.

Arlene a Rhonda spolu vypráví, jak začalo jejich cestování na tandemovém kole (v ASL, taktilním ZJ, s anglickými titulky):

Jak to všechno začalo?

Protože má Rhonda cukrovku, chtěla se zúčastnit Tour de Cure, což je závod na podporu v oblasti diabetu – na výzkumy, vzdělávání. Tour de Cure také mimo jiné podporuje aktivní život, podporuje diabetiky ke zdravějšímu životnímu stylu, aby ukázali, že cukrovka je nezpomalí.

Rhonda s hluchoslepotou ale musela vyřešit zásadní problém – nemůže totiž jet sama na kole. Arlene se jí zeptala, jestli jí s tím nemůže pomoct. Rhonda pomoc přijala (získala spolujezdkyni), ale naskytl se další problém – musely pro sebe najít tandemové kolo. Chvíli trvalo, než takové kolo našly, ale povedlo se. Na půjčeném kole spolu absolvovaly Tour de Cure 2012, a poté kolo majiteli vrátily.

První tandemové kolo

Cyklistky si díky sbírce, kterou založily, koupily i vlastní kolo. Že mají Arlene s Rhondou smysl pro humor, je vidět i v jejich videu na Facebooku. Arlene se tam ptá Rhondy, jestli si pamatuje jméno, které daly svému prvnímu kolu. Rhonda vzápětí odpoví, že ano: „Flash„, což v překladu znamená “blik”, a vysvětluje, že to je proto, že je kolo červené a rychlé! Celé jejich video je proložené jejich smíchem a vtípky. Je vidět, že si spolu velice rozumí.

Jejich začátky na tandemovém kole ale nebyly snadné. Musely se naučit, jak s kolem zacházet. Arlene přirovnala jízdu na tandemovém kole ve vztahu k normálnímu kolu: jako kdyby někdo řídil kamion na rozdíl od osobního auta. Zatáčí se na něm úplně jinak. Jejich úplně první jízda skončila pádem z kola. Neustále to zkoušely, dokud se to nenaučily a nezvykly si na to. Nervozitu a sevřený žaludek během učení cítila Rhonda. Bylo pro ni důležité se to naučit a snažila se být pozitivní. 

Pozitivní vliv tandemového kola

Když se cyklistky mohou dorozumívat na kole prostřednictvím taktilního ZJ, užívají si to. Arlene dodává, že se jí moc líbí výhledy, které na cestách vidí. Projíždět lesem a vnímat, jak vítr fouká – to je úžasné zase pro Rhondu. Jedním z důvodů, proč začala neslyšící Arlene jezdit na kole, bylo to, že byla těžkopádná a měla vysoký krevní tlak. Po roce ježdění na kole se jí to o něco zlepšilo. V jízdě je podporují i jejich rodiny.

Neslyšící Arlene Sankey
Rhonda Voight Campbell s hluchoslepotou

Jaký je nyní jejich cíl?

Zpočátku spolu jezdily 32 km. Postupně kilometry navyšovaly na 64 km, pak 100 km, a konečně 161 km. Nyní se budou pokoušet pokořit délku neuvěřitelných 240 km!

Držme jim palce!

Zdroj, foto: Facebook (Arlene Hsieh Sankey, Rhonda Voight Campbell), Lorm.cz, Donations.diabetes.org, Gofundme.com, Youtube.com.

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close