ZE SVĚTA

Neslyšící vězeň byl diskriminován ve věznici!

Neslyšící vězeň strávil ve věznici dvě noci a nebyly mu poskytnuty služby, které měl dle zákona dostat. Jaké služby mu nebyly poskytnuty? Byl poté odškodněn či ne? 

Věznice

V americkém okrese Multnomah (stát Oregon) je věznice, která porušila práva neslyšícího vězně, jehož jméno je David Updike. Ten strávil dvě noci ve věznici. Jak se dostal do věznice? Zajdeme trochu do minulosti. 

Multnomah v Oregonu

Noční výtržnosti

Dne 14. 1. 2013 byla policie přivolána k domu, kde byly výtržnosti způsobené Davidem a jeho dvěma neslyšícími kamarády. A tam poprvé úředníci začali chybovat. Nezavolali na místo tlumočníka ASL a místo toho začali komunikovat s neslyšícími pomocí papíru. Policie se tak spokojila s jejich písemným prohlášením a zatkla Davida pro obvinění z útoku a obtěžování čtvrtého stupně. 

Věznice

David Landrum, vrchní asistent krajského prokurátora, uvedl na jejich obranu, že při zatčení se úřednici zeptali Davida, zda umí psát a číst, a ten automaticky řekl, že ano.  A když David dorazil do vězení, tam byl opět dotázán, zda umí číst a psát. Ten opět odvětil, že ano, a proto nepřivolali tlumočníka ASL. A to byla zřejmě chyba, protože později se zjistilo, že David moc anglicky neumí. 

Lingvistika

Lingvistická expertka Judy Shepard-Kegl, která pracuje jako ředitelka Laboratoře pro výzkum znakového jazyka na University of Southern Maine, řekla, že David čte na úrovni třetí třídy a angličtina není jeho rodným jazykem, tím je americký znakový jazyk. 

Judy řekla, že neslyšící opravdu potřebují tlumočníky ASL, aby měli jasno a chápali informace hned od počátku jejich komunikace se slyšící osobou. 

Noci ve věznici

David strávil ve věznici dvě noci, protože poprvé, jak stanul před soudem, tak neměl tlumočníka. Z toho důvodu bylo obvinění odloženo o den, a proto David musel strávit další noc ve věznici. Během pobytu ve vězení David mohl uskutečnit dva hovory pomocí speciálního telekomunikačního přístroje. To mu ale nebylo nabídnuto, protože dle vězení ty písemné poznámky “stačí”. 

David byl propuštěn z vězení až 16. 1. 2013. Všechna obvinění vznesená na Davida byla stažena. Z jakého důvodu byla stažena obvinění, naleznete v dalších odstavcích.  

Věznice

Právník

Daniel Snyder, Davidův právník, říkal, že věznice vůbec nenabídla Davidovi odpovídající opatření kvůli jeho sluchovému postižení. To, že neměl odpovídající služby, je v rozporu se Zákonem o Američanech se sluchovým postižením (ADA) a Zákonem o profesní rehabilitaci z roku 1973. 

Věznice ani neudělala žádná opatření, aby Davidovi pomohla s komunikací během jeho dvou nocí ve vězení, a to měli k dispozici speciální telekomunikační zařízení, textové telefony a videohovory pro pomoc neslyšícím. 

A přitom ten okres má smlouvy se společnostmi, které poskytují tlumočnické služby. Věznice, místo toho aby zajistila adekvátní služby, spoléhala na písemnou komunikaci pomocí poznámek mezi Davidem a zástupcem šerifa. 

Daniel tvrdí, že zákon vyžaduje, aby neslyšící dostal tu nejlepší možnost komunikace.

Časem federální porota zjistila, že opravdu policie a ani věznice neposkytla Davidovi tlumočníka amerického znakového jazyka (ASL) či jinou odpovídající službu pro sluchově postiženého člověka. 

Soudní proces

Soudní proces trval tři dny a poté osmičlenná porota vynesla rozhodnutí po hodinové diskuzi, aby věznice zaplatila Davidovi odškodné ve výši 125 000 dolarů. 

U tohoto procesu byli přítomni dva tlumočníci ASL, kteří seděli před lavicí soudce čelem k Davidovi a střídali se v tlumočení. 

Po vynesení rozsudku David poděkoval v ASL porotě. Právník Daniel doufá, že z těch verdiktů se vláda ponaučila a vzala na vědomí, že je opravdu potřeba lépe spolupracovat s lidmi s postižením. 

Po soudu soudce Mark Freeman z McMinnville uvedl, že porotci rychle dospěli k verdiktu, že okres je zodpovědný za pochybení, a že porotcům déle trvalo zkoumání, kolik by měl dostat David jako odškodné. 

Zdroj, foto: Oregonlive.com, Worldatlas.com, Dailymoth.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close