ZE SVĚTA

Neslyšící učitel z Kanady byl diskriminován za využití psa

Státní škola v Edmontonu v Kanadě musí zaplatit neslyšícímu učiteli patnáct tisíc dolarů, to jest v převodu asi 365 tisíc korun.

alberta
Interiér budovy školy

Neslyšící učitel Gail Lidkea učil ve škole Alberta pro sluchově postižené celkem 17 let. Nedávno dostal asistenčního psa, labradora jménem Widget, který mu pomáhal v různých situacích. Když se pracovníci školy dozvěděli, že pes s ním bude denně chodit do školy, měli obavy z alergie studentů a spolupracovníků. Ředitel školy mu proto dal placenou dovolenou na dobu tří týdnů a mezitím správní rada školy rozhodovala, co s tím udělají.

alberta-02
Škola Alberta pro neslyšící

Gail z toho byl zklamaný a vůbec nevěděl, co se děje, jelikož mu nikdo nic neřekl. Bez jeho vědomí mu přidělili novou třídu v odlehlé části budovy, která nebyla vhodná pro studenty, kteří mají problémy s chováním, protože tam byla spousta rizik. Gail se cítil odcizen od svých kolegů a studentů. Pokud chtěl jít do jiné budovy nebo na školní akci, musel Widgeta nechat ve třídě. Tato izolace trvala dva roky, v letech 2010-2012. Až 14. října letošního roku soud pro lidská práva rozhodl udělit pokutu škole, která musí zaplatit neslyšícímu učiteli odškodné za duševní utrpení a porušování jeho důstojnosti  a sebeúcty.

Zdroj: TZ, edmontonjournal.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close