ZE SVĚTA

Neslyšící terorista zavraždil lidi ve Francii

Určitě jste si všimli, že posledních několik let se pořád píše o teroristech. Začalo to 11. září 2001, kdy teroristé unesli letadla a zaútočili na různá významná místa v Americe, například Světové obchodní centrum a Bílý dům. A od té doby už teroristé udeřili na mnoha místech. Nedávno ve Francii. A ten útočník byl neslyšící… 

Policejní prefektura

Útok se odehrál v prefektuře na Île de la Cité, ostrově na řece Seině v centru Paříže (hlavní město Francie), kolem 13:00 ve čtvrtek 3. 10. 2019.

Île de la Cité

Mickaël Harpon

Aktérem tohoto útoku byl Mickaël Harpon. Mickaël je pětačtyřicetiletý neslyšící informační technik, který pracoval více jak 20 let na ředitelství zpravodajských služeb. Jeho kolegové byli v šoku, neboť s ním nikdy nebyl žádný problém. Avšak se zjistilo, že Mickaël před 18 měsíci konvertoval k islámu. 

Mickaël Harpon

Teroristický útok

Po Mickaëlově útoku zemřeli tři policisté a jedna úřednice, jeden policista je vážně zraněný, ale mimo ohrožení života. Útočníka zneškodnil jeden z kolegů při legitimní sebeobraně. Tento útok byl nejprve považován za pouhý útok, ale následně byl překvalifikován na teroristický čin, protože v noci Mickaëlův soused slyšel, jak Mickaël v bytě v noci vykřikoval „Alláhu Akbar“.

„Alláhu Akbar“

Alláhu Akbar v arabštině znamená “Bůh je velký”. Tuto frázi muslimové recitují v mnoha různých situacích – například když jsou šťastní nebo chtějí vyjádřit souhlas, když chtějí velebit kazatele, během bitev, ale i v okamžicích extrémního stresu nebo euforie.

Fráze se pronáší při každé fázi jak povinných modliteb, které se vykonávají pětkrát denně, tak i osobních modliteb, vykonávaných z vlastní vůle. Je to také státní motto Iráku.

Ale v současné době tento pokřik nejčastěji používají teroristé před útokem, proto si tento případ vzala na starost protiteroristická jednotka. 

Alláhu Akbar

Pravděpodobný motiv útoku

Po útoku protiteroristická jednotka zajala manželku Mickaëla, která jim potvrdila, že Mickaël konvertoval k islámu. Zatkli i příbuzné Mickaëla. Zabavili i jejich počítače, mobily, které budou analyzovat. Během vyšetřování se zjistilo, že Mickaël měl poslední dobou spor v práci. Podle bfmtv.com Mickaël měl mezi kolegy dobrou pověst, ale v poslední době se cítil frustrovaný, protože se mu nedařilo postupovat ve firemní hierarchii. Už několik měsíců požadoval přidělení tlumočníka do znakového jazyka a doufal, že by mohl postoupit na pozici vývojáře. 

Ochromená Paříž

Zdroj, foto: Wikipedia.org, Novinky.cz, Ladepeche.fr
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close