ZE SVĚTA

Neslyšící teenager se vrací z Keni po třech měsících bojů za práva neslyšících lidí

Neslyšící britský chlapec Levi Choutan se vrátil domů poté, co strávil tři měsíce v Keni, kde bojoval za práva neslyšících na keňském venkově.

levi
Levi Choutan

Levi Choutan, kterému je 19 let, žil a pracoval od letošního července v Nandi County , kde polovina populace žije pod hranicí chudoby a hluchota je tam často považována za prokletí nebo trest od boha.

levi2

levi4
Nandi County

Levi vycestoval do Keni v rámci projektu vedeného mezinárodní rozvojovou organizací a také kvůli kurzům pro rodiče neslyšících dětí, aby je naučil tolik potřebný keňský znakový jazyk. Některým rodičům dokonce pomohl natolik, že byli schopni se poprvé domluvit se svými dětmi.

Levi řekl, že než přijel do Nandi, neslyšící lidé spolu vůbec nepracovali, protože tam nebyla žádná komunikace. Zůstávali většinou doma a ostatní je považovali za hloupé. Když porovnal, kolik podpory mají neslyšící v Británii, řekl si, že to nemůže jen tak nechat a rozhodl se pomoct.

V Nandi pracoval velmi tvrdě a neslyšícím pomáhal v integraci s ostatními členy komunity. Snažil se zvýšit jejich sebevědomí, zachovat si vlastní integritu a řešit jejich problematiku. Za dobu, co Levi pobýval v Keni, neslyšící učinili v komunikaci obrovský pokrok. Spousta členů komunity byla překvapena, když zjistili, že Levi studoval na vysoké škole a měl zaměstnání. To se jim Levi také snažil ukázat – že pokud budou mít jazyk, budou moci studovat a pracovat.

Celkem se s Levim a dobrovolníky učilo 450 členů místní komunity, zaregistrovalo se 35 dříve neidentifikovaných dětí a mladí lidé získali podporu od keňské vlády.

V polovině září Levi spolu s 9 Brity a 11 keňskými dobrovolníky, kteří také neslyší, uspořádal pro neslyšící pochod za práva neslyšících a konec diskriminace. Zúčastnilo se ho asi 100 neslyšících a slyšících z celého Nandi.

levi1

V Keni je asi 190 tisíc neslyšících a mnoho jich je neregistrovaných a nemají podporu, kterou potřebují.

Na závěr Levi prohlásil :”Uvědomil jsem si, že musím co nejlépe využít příležitostí, které mám v Británii, a doufám, že projekt pomoci neslyšícím v jiných zemích zmírní dopad na jejich životy”.

Zdroj :TZ, deafway.org.uk, surreymirror.co.uk

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close