ZE SVĚTA

Neslyšící student vymyslel znaky vědeckých termínů

Neslyšící Liam Mcmulkin je studentem na univerzitě v Dundee (ve Velké Británii), od roku 2015 tam studuje biologickou vědu. Je prvním z jeho rodiny, kdo se rozhodl studovat univerzitu. Když se přihlásil ke studiu, obával se dvou věcí. První věcí byla komunikace, jelikož doposud chodil do školy s deseti neslyšícími kamarády. Na univerzitě byl jediným neslyšícím studentem. Druhá věc, které se obával, byl anglický jazyk na univerzitě, který bývá na vyšší úrovni. 

Liam výuku zvládal až na odborné termíny

Přednášky na univerzitě Liam bezproblémově zvládal, jen ho bohužel unavovaly dlouhé odborné termíny, které neměly žádné znaky v britském znakovém jazyce. Odbornými termíny byly například deoxyribonukleotid nebo deoxyribonukleosid. Vždycky dlouho trvalo, než je tlumočník přetlumočil pomocí prstové abecedy.

Rozhodl se situaci změnit k lepšímu

Liam byl velmi zoufalý z nedostatku znaků pro vědecké termíny ve znakovém jazyce. Rozhodl se tu těžkou situaci změnit. Změnil ji tím, že postupně vymýšlel znaky pro odborné, vědecké termíny. Během dvou měsíců v létě 2017 vynalezl přes sto nových znaků, které jsou nyní již uznávány britským znakovým jazykem a používány po celé Anglii. 

.

Liam plánuje vybudovat knihovnu znaků vědeckých slov, aby mohla být věda dostupná i pro ostatní neslyšící. Stal se z toho projekt, který mu přináší velké uspokojení a hrdost. Zároveň doufá, že se v budoucnu stane vědcem. 

Zdroj, foto: Bbb.com, Jcu.cz

Editor: Nikola Michalíková

Back to top button
Close