ZE SPORTU

Neslyšící střelec Marek Bartošek vybojoval stříbro a bronz na ME neslyšících ve sportovní střelbě

Bronzový olympijský medailista Marek Bartošek si připsal další sportovní úspěchy, a to na Mistrovství Evropy. Jaké medaile Marek Bartošek získal? Co Marek řekl o organizaci ME?

Mistrovství Evropy

V městečku Dmitrov, které se nachází kousek od Moskvy (hlavní město Ruska) se od 12. do 21. září 2019 konal 14. ročník Mistrovství Evropy neslyšících ve sportovní střelbě. ME se zúčastnili dva naši neslyšící střelci – Marek Bartošek a Petr Gerberg.

Dmitrov v Rusku
Logo šampionátu ve sportovní střelbě

První medaile

V neděli 15. září měl Marek Bartošek první disciplínu, a to vzduchovku ve stoje na deset metrů s 60 ranami. Marek sledoval průběh závodu a kontroloval své výsledky. Nakonec získal 608,5 bodů a umístil se tak na druhém místě, které mu zajistilo postup do finále. Finále se konalo hned po dvou hodinách. Jelikož Marek má zkušenosti z předchozích závodů, především z finále, tak vstoupil do finále klidný, s chladnou hlavou a především pevnou rukou. Střílelo se 2×5 a poté 2×1, mezitím průběžně vyřazovali střelce, kteří získali málo bodů. Marek tak nakonec zůstal sám s druhým nejlepším střelcem, a v tomto souboji skončil na krásném druhém místě. Marek říká, že má z té medaile velkou radost.

Marek Bartošek na druhém místě (první zleva)

Druhá medaile

Marek měl další závod v úterý 17. září, a to závod v libovolné malorážce na 50 metrů. V této disciplíně se střílí 3×40, tzn. prvně se střílelo v kleku, potom v lehu a nakonec ve stoje. Závod probíhal venku a zrovna byla hrozná zima a silný vítr. Marek vypráví, že byl do typické ruské zimy dobře oblečený díky své předchozí zkušenosti, kterou získal při závodech v Kazani, kde byla velká zima. Měl tak na sobě čepici, zimní bundu a rukavice. Z prvního kola v této disciplíně Marek získal 1117 bodů, umístil se tak průběžně na pátém místě. Marek říká, že to bylo slabé, že očekával lepší výsledky. Ale naštěstí mu ty body i tak stačily na postup do finále. Opět se střílelo 3×40. Ze závodu v kleku získal hodně bodů, jenže vleže si to tak pokazil, že skončil na posledním místě. Markovou silnou stránkou je střelba ve stoje, a tak si věřil, že to dobře dopadne. A měl pravdu. Došel až do vyřazovací části, ve které skončil na třetím místě. Marek byl tak vděčný, že získal bronzovou medaili.

Marek Bartošek na třetím místě (první zprava)

Druhý reprezentant

Marek nebyl jediným českým reprezentantem, jak by se mohlo zdát. Doprovázel ho druhý střelec Petr Gerberg. Ten ohluchl a splňuje tak podmínku limitu ztráty sluchu na  závodech neslyšících.

V pátek 20. září se závodilo v libovolné malorážce vleže na 50 metrů 60 ran

Opět se střílelo venku. Oba čeští reprezentanti měli štěstí, protože v době, kdy stříleli vleže, tak se vítr ustálil. I tak museli hlídat praporky. Marek z tohoto závodu získal 604,5 bodů, což dle jeho slov byla bída, ale naštěstí jiní závodníci též chybovali. Marek skončil na sedmém místě a druhý reprezentant Petr Gerberg skončil na osmém místě. Oba dva měli štěstí, protože do finále postupovalo prvních osm závodníků.

Po takzvaném vyhlášením, kde se vyhlašovalo průběžné umístění závodníků, se pokračovalo ve střílení. Bohužel Petr brzy vypadl. Marek také skončil brzy a umístil se na pátém místě. Markovi bylo toho umístění líto, protože byl průběžně druhý, ale pak si to zkazil.