ZE SVĚTA

Neslyšící středoškolský hráč amerického fotbalu hraje ve slyšícím týmu

Neslyšící Devin Holmes vede jako kapitán slyšící tým střední školy jménem Bloomfield Hills. Kdy začal hrát americký fotbal? U jakého týmu? Jak zvládá komunikaci s koučem a týmem? Co je jeho snem? 

Co je americký fotbal? 

Americký fotbal je branková sportovní hra, hraná 11 hráči s oválným míčem. Cílem týmu je získat více bodů než soupeř. Skórovat lze postupem s míčem (během či zachycením přihrávky) až do soupeřovy koncové zóny (touchdown), kopem nebo složením protihráče s míčem v jeho vlastní koncové zóně.

Devin Holmes (černoch s vyhrnutým dresem) s tlumočníkem Kettingerem (zcela vlevo) a trenérem Danem Loriou (zcela vpravo)

Devin Holmes

Mladý kluk ze střední školy Devin Holmes je od narození neslyšící. Od malička hraje americký fotbal, k týmu se dostal až ve dvanácti letech. Jeho sestra se doslechla o týmu Southfield Ravens, a šla se zeptat trenéra, zda by Devin mohl vyzkoušet americký fotbal.Trenér souhlasil a tak si Devin šel vyzkoušet americký fotbal a tam zjistil, že ho to baví. 

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Devin se ale málem vzdal amerického fotbalu, protože jeho první den tréninku byl pro něho moc náročný a obtížný. Devinova matka Gail vyprávěla, že po prvním tréninku byl Devin k smrti unavený. Matka Gail musela přemlouvat Devina, aby to nevzdal. Devin tak šel na druhý trénink a zakousl se do toho. Od té doby Devin chtěl být ve všem dobrý. 

Trenér Dan Loria říká, že Devina přivítal s otevřenou náručí, ale zároveň taky přiznává, že to bylo pro něho těžké kvůli komunikaci, když chtěl Devinovi něco vysvětlovat nebo říct, co má dělat. Ale měl štěstí, že v týmu měl Coren Poole, která uměla ZJ a ta pomohla jak trenérovi, tak Devinovi s dorozumíváním. 

Časem se trenér naučil, jak se má s Devinem domlouvat, a tak pro něj připravoval různé testy, jako je třeba běh přes překážky, atd. A byl ohromen, jak Devin splnil všechny jeho úkoly. 

Devin Holmes (uprostřed dole) a jeho spoluhráči

Kapitán

Devin v týmu hraje už třetím rokem a zastává pozici obránce, protože je silný a těžký. Měří 1,82 metru a váží 130 kilogramů. Devin se také stal jedním z kapitánů v týmu Bloomfield Hills. I když nemůže se svým týmem normálně komunikovat, našel cestu, jak se s nimi domluvit. Devin se svými spoluhráči komunikuje tak, že si někoho vytáhne stranou a vysvětluje mu to svým způsobem – “Neříkej to, ukaž mi to.”

Devin Holmes

Průběh zápasu

Devin neslyší píšťalku, a proto musí sledovat míč. Devin říká, že když je míč v pohybu, tak on je také v pohybu. Jeho spoluhráči mu dávají signály. Někteří hráči absolvovali kurz ZJ, aby s ním lépe dorozumívali.

Tlumočník

Devinových tréninků a zápasů se účastní i tlumočník Al Kettinger. Kettinger se narodil neslyšícím rodičům, díky nim umí ZJ. Kettinger pracuje jako tlumočník ve škole už 36 let. Kettinger také moc chválí Devina, že se snaží se svými spoluhráči svým způsobem komunikovat a nespoléhá se jen na tlumočníka. Během zápasů se Kettinger snaží Devinovi pomáhat, aby měl přehled o hře. 

Budoucnost

Devin doufá. že díky svému talentu v americkém fotbalu se dostane na Gallaudetovu univerzitu, kde jsou neslyšící týmy amerického fotbalu.

_________________________

Zdroj, foto: Usatoday.com, Wikipedia.org

Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close