ZE SVĚTA

Neslyšící Soleil Wheeler je hvězdou v online počítačové hře Fortnite

Hrajete počítačové hry? Nebo máte dítě či partnera, kteří věčně tráví svůj čas na počítači zapojeni do virtuálních stříleček? Pak budete nejspíš znát světoznámou hru Fortnite. V této online počítačové hře úspěšně dominuje neslyšící hráčka z USA, Soleil Wheeler (ve hře figuruje pod přezdívkou Ewok). 

Videorozhovor se Soleil a s jejími rodiči:

Proč je zrovna Soleil Wheeler populární?

Má pouhých 13 let a stala se doslova fenoménem ve sféře virtuálních sportů. Je velmi dobrá, protože v této oblasti vynikají hlavně muži. Soleil se narodila jako neslyšící a s hraním her začala v minulém roce. Tehdy začala streamovat své hraní a nalákala více než 200 tisíc followerů. Je historicky první ženou, která se připojila k organizaci Faze Clan (esportová herní organizace, která podporuje a trénuje hráče na jednotlivé soutěže). Je také jednou z mála žen, kterou mužská část hráčů obdivuje a chce po jejím boku hrát. V červenci se konal Světový pohár Fortnite a Soleil byla jedinou ženou mezi 178 hráči. Jejím posláním je ukázat, že i ženy mohou soutěžit a vyhrávat v počítačových hrách.

Soleil Wheeler:

Jsem tak vděčná za všechno, co pro mě a pro komunitu Neslyšících udělaly Epické hry. Naučily mně, jak se mnou komunikovat a uvědomit si, kdo jsem já jako neslyšící osoba a jako hráč. Vždy jsem milovala Fortnite hry, ale nyní po úspěších je miluju více.“

Soleil se svým herním týmem

Sluchové vnímání ve hře

Možná se divíte, jak může být populární neslyšící hráčka ve hře, kde jsou přítomné zvukové efekty. Protože Soleil je neslyšící, ve hře využívá zvukovou vizualizaci. Ta ji pomáhá upozornit na případné nebezpečí na herní ploše. Soleil je přesvědčena o výhodě sluchového postižení, protože je plně koncentrovaná na zrak. Všímá si detailů ve hře výrazně rychleji, než ostatní slyšící hráči.

Sympatická Soleil je neslyšící hráčkou esportu

Co je to Fortnite?

Fortnite je megapopulární a nejvíc sledovaná počítačová hra, která má rozsáhlou základnu fanoušků (s více než 200 milióny hráčů). Hra vznikla v roce 2017. Původní koncept hry byl založen na přežití 4 hráčů na postapokalyptické Zemi. Později se koncept hry proměnil na hromadnou virtuální rvačku čítající 100 hráčů (multiplayer game). Hra začíná skokem hráčů z létajícího autobusu na malý ostrov, na němž všichni hráči vzájemně proti sobě bojují. Tak dlouho, dokud nezůstane 1 hráč. Po celém ostrově se skrývá obranný materiál (zbraně, pušky, pasti atd.), který hráči využívají ke své obraně. Zní to jako jednoduchá střílečka, ale postupem času se ostrov zmenšuje a hráči jsou blíž k sobě a je tak snadné někoho ihned zneškodnit. Vyhrává ten, kdo všechny a všechno přežije.

Soleil se streamerem Twitch

Kdo může hrát Fortnite?

Hru je možné hrát jako sólo nebo jako skupina (duo = 2 hráči, komanda = více hráčů v týmu). Hru může hrát kdokoliv na světě, protože je to tzv. free online game (hra volně dostupná na internetu). Hráči mají přístup k novým předmětům na základě toho, jak se jim daří ve hře. Nezáleží na tom, jaký přístroj vlastníte, protože se jedná o tzv. multiplatformní hru. Hráči tedy hrají hru na jakékoliv pro ně dostupné technice (tablet, mobilní telefon, počítač, herní konzole).

Světový pohár Fortnite

Fenomén Fortnite

Hra má líbivý design, neobsahuje krvavé násilí, je vtipná, obsahuje zábavné prvky. Hraje se ve světlém prostředí s realistickým znázorněním herního pole. Grafika je opravdu hravá, pozitivní. Hráči si mohou obléct legrační dinosauří kostým nebo vesmírné ohozy. Mohou ve hře tančit. Náctiletí často vytvářejí týmy přátel, prostřednictvím chatu domlouvají herní strategie. Popularita Fortnite roste díky youtuberům a streamerům. Hráči mají možnost soutěžit se světově známými Youtube influencery a být s nimi ve virtuálním, ale za to v blízkém kontaktu. Fortnite je hra jako každá jiná, a lze tak na ní mít závislost. Na druhé straně, pokud jste ve hře opravdu dobří, lze vydělávat. A mnohdy vysoké částky. Úspěchy Soleil nám ukazují, že je jedno, zda jste slyšícím nebo neslyšícím hráčem. Dokonce je jedno, zda jste žena nebo muž. Soleil je neslyšící dívkou, která boří veškeré mýty v oblasti počítačových her. 

Herní duo Assault a Soleil
Postava Ewok ve hře Fortnite

 

Zdroje: Cnn.com, Thegurdian.com, Playzone.cz, Twitter @Ewok, Youtube.com, Dexerto.com

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close