ZE SVĚTA

Neslyšící rodič žaluje školu pro neposkytnutí tlumočníka

Cleto Rodriguez (44 let) je od narození neslyšící rodič, který používá ke komunikaci ASL. Jeho slyšící syn chodí do školy Tafolla Middle School ve městě San Antonio (Texas, USA). Vloni otec podal žalobu na školský okres, protože mu opakovaně neposkytoval tlumočníka znakového jazyka na schůzky rodičů s učiteli, jak zaručuje americký zákon o lidech s postižením.

Jeho právník Andrew Rozynski ze společnosti Eisenberg & Baum v New Yorku, která často zastupuje neslyšící klienty, chce tou žalobou upozornit všechny školské okresy, že se musí postarat nejen o své žáky, ale také o rodiče s postižením, kteří se chtějí zapojit do vzdělání svých dětí.

Právník

Školský okres obvinění odmítá.

Rodriguezův syn se zhoršil v učení a několikrát si ho předvolal učitel. Chlapec tvrdil, že byl šikanován, protože jeho otec a teta jsou neslyšící a učitelé tomu nezabránili. Škola proto pozvala rodiče na pohovor. Otec volal do školy pomocí tlumočníka, upozornil školu že na schůzku s učitelem bude potřebovat tlumočníka. Když přišel na schůzku, tlumočník tam nebyl. Otec požadoval schůzku přeložit na jiný termín, až tam bude tlumočník.

Škola pak znovu pozvala otce kvůli synovým problémům. Dostavil se do školy, ale zase tam nebyl tlumočník, ale otec vzal s sebou babičku, aby mu překládala. Když se ptala, proč tady není tlumočník, škola ho prý nemohla sehnat. To se opakovalo ještě 5x.

Mluvčí školského okresu Leslie Price však obvinila otce, že nechtěl spolupracovat se školou, přišel bez upozornění a odmítl navrhované pomůcky.

Ilustrační foto

Dále to nechce komentovat, protože soudní jednání ještě probíhá.

Právník tvrdí, že škola spoléhala na pomoc rodiny a řekla otci, že tlumočníka poskytuje jen žákům. Právník hledá argumenty, kde by bylo napsáno, že školský okres musí tlumočit. Hledá proto argumenty (důkaz, důvod), které by školskému okresu nařizovaly tlumočit pohovory s neslyšícími rodiči a další školní akce, aby nedocházelo k diskriminaci neslyšících.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close