ZE SVĚTA

Neslyšící amatérský astronom se proslavil objevem

Rádi se díváte na noční oblohu? Zajímá Vás astronomie? A věděli jste, že existoval neslyšící astronom, který změnil pohled na astronomii? 

John Goodricke

John Goodricke se narodil 17. září v roce 1764 v Nizozemsku do šlechtické rodiny. John ztratil sluch, když jako dítě onemocněl nemocí, takzvanou šarlatovou horečkou. Šarlatová horečka je infekce, jež se projevuje vyrážkou, svěděním a bolestmi v krku. 

John většinu svého života strávil v Anglii. Studoval na škole pro neslyšící (první britská škola pro neslyšící) – na akademii Thomase Braidwooda v městě Edinburghu. Poté šel studovat na akademii ve Warringtonu (pro slyšící) a úspěšně ji absolvoval. Zde potkal matematika Williama Enfielda, který mu ukázal, že astronomie je krásný obor. 

Po ukončení školy se odstěhoval do Yorku a tam potkal budoucího kolegu Edwarda Piggota.

John Goodricke

Významný objev

John pracoval s Edwardem Piggotem. Edward měl díky otci Nathanielu Piggotovi (astronom) veškeré vybavení na pozorování hvězd. John 12. listopadu 1782 učinil svůj největší objev. Zjistil, že hvězda Algol nečekaně mění intenzitu záření. Všiml si, že se to děje pravidelně a spočítal to. Měl dvě různá vysvětlení, proč se ta intenzita záření pravidelně mění. Podal o tom zprávu Královské astronomické společnosti. Ve zprávě uvedl, že v blízkosti hvězdy je pravděpodobně ještě jeden objekt (asi planeta), který způsobuje to nepravidelné záření hvězdy (první Goodrickovo vysvětlení). Vědecký svět tehdy ale preferoval jeho druhé vysvětlení – že na hvězdě vznikají skvrny (jako na Slunci). O pár let později se zjistilo, že první vysvětlení bylo správné (v blízkosti hvězdy je ještě jeden objekt). John objevil i u některých jiných hvězd, že se intenzita záření pravidelně mění – později byly takové hvězdy pojmenovány jako “dvojhvězdy”. 

Dvojhvězda

Vyznamenání

Díky tomuto objevu obdržel John Copleyovou medaili od Královské společnosti  v roce 1783. Stal se tak nejmladší osobou, které se dostalo této nejvyšší pocty. Čtyři dny poté, co obdržel Copleyovou medaili, zemřel na zápal plic, který si přivodil nočním pozorováním hvězd.

Nyní na univerzitě v Yorku jedna z fakult nese jeho jméno: Goodricke College.

Copleyho medaile

Zdroj, foto: Deafnewstoday.blogspot.com, Wikipedia.org, 3pol.cz
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close