Z DOMOVA

Najde se v budoucnu genetická léčba pro neslyšící?

Někteří lidé se v důsledku genetické poruchy narodí neslyšící. Sluch těchto lidí je nyní kompenzován pomocí sluchadel nebo kochleárních implantátů. Jsou i neslyšící lidé, kteří žádnou takovou kompenzační pomůcku nenosí. Vědci z USA a Evropy intenzivně zkoumají i jiné možnosti.Vědci z USA a Evropy intenzivně zkoumají i jiné možnosti.  

V magazínu PNAS byla publikovaná studie, ze které plyne, že na neslyšící myši zabral nový typ genové terapie. Po této terapii je kvalita sluchu myší téměř srovnatelná s kvalitou sluchu zdravých zvířat.

Dotyčné myši trpěly tzv. DFNB9 hluchotou, při níž protein, zvaný otoferlin, v důsledku mutací nemůže plnit svou obvyklou funkci při přenosu zvuku jemnými chloupky ve vnitřním uchu. Proto vědci pozměnili genomy těchto myší pomocí speciálně vytvořených virů (adeno-asociované viry AAV).  

Tyto geny představují největší naději v boji proti hluchotě u lidí. Ale protože genetická hluchota je diagnostikována až po porodu, musí léčba umět zvrátit již existující stav. A právě to se vědcům povedlo. Přestože ale došlo ke změně toho samého genu, jehož mutace jsou zodpovědné za DFNB9 hluchotu u lidí, dosud není jasné, zda by použité viry fungovaly stejně tak dobře, jako u myší.  

Opatrnost je důležitá také proto, že jeden výzkumník z University of Florida, podle dostupných informací, má na celé záležitosti i finanční zájem – pokud výše popsaný postup bude slavit úspěch, přinese mu to prý velký zisk.  

Genetika

Zdroj: e15.cz,
foto: mojezdravi.cz, icv.mendelu.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close