Z DOMOVA

Na vánoční zvyky a tradice jsme se zeptali i v Tichém světě

Štědrý den se blíží a vánoční přípravy jsou v plném proudu. Jaké tradice a zvyky o Vánocích dodržují v Tichém světě? Zeptali jsme se některých zaměstnanců..

1) Jaké vánoční tradice/zvyky dodržuješ?
2) Tvoje nejoblíbenější vánoční tradice/zvyk je…? A proč?


Marie Horáková (ředitelka, Tichý svět)

1) Strojíme stromek, na stole je adventní věnec, máme v bytě jmelí, zpíváme koledy. 23. 12. chodíme na Rybovku  ke Karlovu mostu, následuje svařák a popovídání s přáteli, na Štědrý den pak Rybovka v Řevnicích (jako posluchač, takže svařák je již během  a jen si pobrukujeme), pak k večeři bramborový salát a ryba, rozbalování dárků, pouštíme lodičky, krájíme jablíčka, objímáme se, vzpomínáme, štědrovečerní pohádka a pokud neusnu, tak chodím na Půlnoční mši.

2) Rozsvícení vánočního stromečku, setkání s přáteli.

Rybovka = Na Vánoce se zpívá Česká mše vánoční (autor: J.J.Ryba = proto „Rybovka“).

 


Nikola Michalíková (Tiché zprávy)

1) Dodržuji nejíst maso do štědrovečerní večeře (půst v naší rodině – pouze maso, zbytek jídla můžeme, hlavně cukroví). Byt nám zdobí jmelí, pod talířem při štědrovečerním jídle máme šupiny od kapra.

2) Mou nejoblíbenější tradicí je zapalování svíček na adventním věnci. Nevím proč. Asi proto, že miluji svíčky.

 


Renata Dohnalová (Tichý svět)

1) Každou neděli o adventu posedíme u zapálené svíčky na adventním věnci. Pověsím si darované jmelí. Zkoušíme jíst na Štědrý den až vyjde první hvězda. Postíme se – rybu jíme až večer. Každý rok chodíme 24. 12. s kamarády k přírodnímu Betlému, kde okukujeme, kdy se narodí Ježíšek. Na Štědrý den nosíme zobání a zbytky zvířátkům do lesa.

2) Procházka k přírodnímu Betlému + povídání u zapálených adventních svíček – sbližuje nás to, uděláme si na sebe chvíli času.

 


Ivona Striová (lektorka ZJ, Tichý svět)

1) Adventní věnec, jmelí v bytě a cukroví (hlavně vosí hnízda!). Máme zvyk při štědrovečerním jídle – mít pod talířem rybí šupiny, a pak je dát do peněženky. Ve štědrovečerní den ještě držíme půst, ale málokdy se mi povede, že to dodržím, protože mě vždycky honí mlsná. Takže zlaté prasátko neuvidím.

2) Vánoční jídlo a atmosféra.

 


Matěj Čipera (lektor ZJ, Tiché zprávy)

1) Vánoční zvyky a tradice moc neprožívám. V tyto svátky je pro mě nejdůležitější být s rodinou, popovídat si, odpočinout si, a dobře se najíst. Spoustu tradic znám, ale nedodržuji je. Vlastně jmelím si zdobíme byt, to je asi jediná tradice. Také půst, kdy nejíme od rána a dáme si jídlo až na štědrý večer, občas držíme. Ale není to pravidlem. Vždy záleží na naší náladě a jak se domluvíme. A že pak neuvidíme zlaté prasátko, když půst nedržíme? No to vůbec nevadí.

2) Asi žádná. Těžko říct, protože od Vánoc očekávám hlavně to, že se setkám s rodinou a že se společně radujeme.


Foto: (zdroj: https://www.decodoma.cz/Prostrete-na-Stedry-vecer-stul-slavnostne/)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close