ZE SVĚTA

Na trhu bude speciální “chůvička” pro neslyšící – SeeSound

I když to v dnešní době už nikdo nevnímá, spousta lidí doma funguje díky zvukům. Zapípá pračka – vyndá se prádlo, zapípá mikrovlnka – vyndá se jídlo, zapípá myčka – uklidí se nádobí. “Píp – píp, píp – píp,” prádlo se nám usušilo v sušičce. Takto žijí slyšící lidé. Když miminko spí, máma si může odpočinout, nebo jít také spát. V tuto chvíli miminko hlídá maminčin sluch. Sluch u lidí hraje velikou roli. Osoby se sluchovým postižením to mají v této oblasti  mnohem složitější.

Neslyšící a zvuky doma

V čem to vlastně mají neslyšící složitější? Což o to, domácí spotřebiče oznamující svým pípáním ukončení své činnosti – to neslyšící člověk skousne (hlídá si předpokládaný konec činnosti spotřebiče, nebo si pro to přijde holt později). Ale co když neuslyší plakající miminko? Co když neuslyší alarm oznamující kouř v domě nebo rozbití střepů? To už zas tak jedno není… 

Zařízení SeeSound (v překladu: “Vidět zvuk”)

Aby neslyšící měli přehled o všech zvucích (méně důležitých i zvucích upozorňujících na nebezpečí), bylo vytvořeno zařízení SeeSound. Tento produkt pomocí Wi-Fi a mobilní technologie pomáhá neslyšícím identifikovat zvuky v jejich domě.

SeeSound upozorňuje: dítě pláče na chodbě
SeeSound na hodinkách upozorňuje: v kuchyni teče voda

Jak funguje SeeSound?

Zařízení SeeSound se připojuje ke zdi, umí identifikovat zvuky a pomocí Wi-Fi pošle upozornění na mobil neslyšícího. (No představte si to – zapnete troubu, ve které se vám peče koláč, a odejdete na kafe k sousedovi. A tam vám přijde upozornění na mobil, že vám pípá trouba – koláč je upečený. Honem domů, aby se vám nespálil! Vždyť to by se šiklo i slyšícím :-)). Zařízení dokáže analyzovat až 75 různých zvuků! Od pláče miminka, přes tekoucí vodu, pípání různých spotřebičů, až po požární alarm. Uživatel si na SeeSound bude také moci přizpůsobit důležitost jednotlivých zvuků. Takže mu budou chodit jen ta upozornění, která považuje za důležitější.

SeeSound: v levé části obrázku je znázorněno rozbití střepů – to zachytí SeeSound umístěný na stěně (uprostřed), a přes Wi-Fi pak pošle upozornění na mobilní telefon nebo hodinky (vpravo) 

SeeSound získalo ocenění

Za domácí zařízení SeeSound získala agentura “Area 23” ve spolupráci se společností “Wavio” ocenění na Mezinárodním festivalu kreativity (Cannes Lions International Festival of Creativity).

Lidé, kteří se podíleli na vzniku zařízení SeeSound. Získali ocenění na Cannes Lions International Festival of Creativity

Výrobek SeeSound ještě není na trhu

SeeSound je prozatím stále ve vývoji, ale snad bude brzy k dispozici i nám – Čechům! 🙂

Video ke zhlédnutí: ZDE

Zdroj, foto: Assistivetechnologyblog.com, Mmm-online.com, Adage.com, Deaftechcompendium.wordpress.com, Facebook.com, Adforum.com, Welovead.com, Adobomagazine.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close