ZE SVĚTA

Mladý kluk jedl jen hranolky a párky, poté ohluchl a oslepl

Kluk z anglického města Bristol začal ve 14 letech ztrácet sluch a později zrak, nyní v jeho 19 letech přišel o smysly kompletně. Dlouho nebylo jasné proč. Nakonec se ukázalo, že za to mohla jeho divná dieta, kdy jedl jenom to, co mu chutná. Co se mu stalo? 

Ilustrační foto

O zdravotním stavu mladíka promluvila jeho matka, která přiznala, že situaci podcenila. První problémy podle ní začaly, když jejímu synovi bylo sedm let – už tehdy odmítal jíst cokoliv jiného než brambůrky, párky, hranolky, šunku a bílé pečivo. Ze školy nosil zpátky netknuté svačiny, které mu maminka ráno připravila.  Časem začali mít obavy i učitelé. Syn ale vypadal zdravě, byl hubený, tak matka příliš nepanikařila. 

Ilustrační foto 

Nicméně jak šel čas, začalo se ukazovat, že mladík problémy má. Ve věku 14 let začal ztrácet sluch a později zrak, nyní o smysly přišel kompletně. Nedostatek vitamínů a minerálů se u něj projevil jako výživová optická neuropatie. „Nemohli jsme tomu uvěřit, když mi řekli, co se stalo. O zrak přišel velice rychle a dnes je neslyšící a slepý. Poškození zraku a sluchu již nelze vyléčit. Mladík je sice již na léčení, ovšem zrak ani sluch mu to nevrátí. Mladík stále odmítá jíst jiné jídlo, výživa se mu zlepšila jen díky vitamínovým injekcím. 

Mladíkovi chyběly základní vitamíny nezbytné pro fungování smyslových orgánů

Porucha příjmu potravy

Jak později zjistili lékaři, mladík trpí poruchou, které se říká restriktivní porucha příjmu potravy. Ta zejména u dospívajících dětí způsobuje, že odmítají jídlo s určitou texturou, vůní, vzhledem nebo teplotou. Problém je třeba řešit podobně jako jiné poruchy příjmu potravy, ale u bristolského mladíka zašla příliš daleko.

„Nemá teď žádný společenský život, o kterém by mluvil,“ říká jeho matka. Po ukončení školy se dostal na vysokou školu, kde absolvoval kurz IT. Ale musel to vzdát, protože nic neviděl ani neslyšel. Matka přestala chodit do zaměstnání, protože se nyní o něj musí postarat. 

Zdroj, foto: Dailymail.co.uk, Blesk.cz

Editor: Veronika Bočková

Back to top button
Close