ZE SVĚTA

Mezinárodního festivalu Clin d’Oeil se zúčastnil rekordní počet lidí

Již devátý ročník mezinárodního festivalu Clin d’Oeil se konal od 4. – 7. července 2019 ve francouzské Remeši (Remeš). Jedná se o festival umění ve znakovém jazyce, který se pořádá ve Francii od roku 2003 každé dva roky. Zúčastnilo se ho rekordních 25 tisíc účastníků. Nechyběli samozřejmě ani Češi. 

Čeští účastníci festivalu 

Cílem festivalu je představit znakový jazyk ve všech jeho rozmanitých uměleckých formách. Během čtyř dnů nabídl festival různá divadelní představení, filmová představení, pouliční divadlo, workshopy, přednášky atd. Na festivalu se objevily různé osobnosti ze světa Neslyšících. Ve svých stáncích se prezentovali různé organizace a firmy neslyšících. Na festivalu byly i vzdělávací a umělecké dílny pro děti. 

Bad girl – Zlá holka

Po celou dobu festivalu se promítaly filmy natočené neslyšícími. V kategorii Nejlepší film pro mládež (režírovaný mladými) byl představen český film Zlá holka (Bad girl), o kterém jsme již v Tichých zprávách mluvili. Film vznikal v průběhu prvního pololetí školního roku 2018 – 2019 jako samostatný projekt neslyšících dětí z pražské základní školy v Radlicích. Film se zabývá problematikou šikany dětí na školách. V sobotu pak byly vyhlášeny nejlepší filmy v 6 kategoriích. I když český snímek Zlá holka nevyhrál, i tak je to velký úspěch, že mohl být prezentován na festivalu. 

Deaf Party

Na festival dorazilo rekordních 25 tisíc účastníků.

Účastníci festivalu měli možnost v Clin d’Oeil Village užít si Deaf Party, která probíhala v centru měst. Během tří nocí si návštěvníci mohli užít na speciálním tanečním parketu o rozloze 100 m2. Na parketě bylo cítit výrazně pocit vibrace. Neslyšící tak měli možnost cítit hudbu, aniž by rušili lidi v okolí. I osvětlení bylo plné efektů a spojení s hudbou. 

Další festival proběhne v roce 2021, kdy zároveň oslaví 10. výročí. 

Zdroj, foto: TZ, Clin-doeil.eu, Facebook – Festival Clin d’Oeil, Abonne.lunion.fr

Editor: Veronika Bočková

Back to top button
Close