SVÁTKY

Mezinárodní den bez aut

Letní prázdniny jsou již za námi. Stali jste se svědky automobilových kolon na dálnici či ve městě, když jste někam spěchali? No nenaštvalo by vás to? V současnosti jezdí svým autem do práce téměř polovina Čechů. To vůbec není málo. Proto se nemůžeme divit, když se dennodenně mačkáme spolu s ostatními auty v koloně…

Dopravní zácpa

Jak se dopravujeme do práce?

Z rozsáhlého dotazníkového šetření vyplynulo, že nejvíce lidí (48 %) využívá do práce dopravu svým autem. Městskou hromadnou dopravou jezdí 29 % lidí, pěšky chodí do práce 15 % pracujících, a jen pár lidí se do práce dopravuje na kole nebo je spolujezdcem řidiče – kolegy.

Dalším zjištěním bylo to, že městskou hromadnou dopravu více využívají obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a dalších velkých měst. Čím je menší obec, tím je větší pravděpodobnost, že se daný obyvatel obce dopravuje do práce autem. 

Nechte doma auto, vemte kolo!

Evropský týden mobility (ETM)

ETM se od roku 2002 koná pravidelně v termínu 16. – 22. září. Inspiruje obyvatele českých měst, aby dali šanci alternativní dopravě (ne auta). Loni byl ETM na téma “Kombinuj a jeď!” (využívání kombinace dvou či více dopravních prostředků během jedné cesty). Letos má ETM heslo: “Projdi se s námi!” (využití nejobyčejnějšího druhu dopravy – pěší chůze). Vyvrcholením Evropského týdne mobility bude Den bez aut v sobotu 21. září.

Den bez aut

Tato akce se slaví po celém světě. Je na podporu bezmotorové dopravy ve městech. V Praze jsou při příležitosti Dne bez aut pořádány cyklojízdy. Jde o policejně povolené akce, kdy na několik desítek minut uzavřenými ulicemi projíždějí tisíce cyklistů a demonstrují tak svůj názor a přání lidštějšího města bez přemíry aut.  Některé ulice se v tento den mění v pěší zóny. Například 20. 9. 2009 se cyklojízdy zúčastnilo přibližně 5000 lidí, v roce 2012 cca 2000 lidí. Cílem této akce je upozornit na to, že můžeme vystoupit z “pohodlí” vlastního auta a tím snížit emise škodlivých látek do ovzduší, snížit hluk, zpříjemnit město a posílit své zdraví. A to právě chůzí, jízdou na kole nebo využitím městské hromadné dopravy. Je to levnější a kolikrát často i rychlejší a spolehlivější. První Den bez aut v ČR se slavil 15. listopadu 1991.

V Praze se letos Den bez aut uskuteční souběžně ve čtyřech lokalitách:

  1. Praha 1, Mariánské náměstí
  2. Praha – Kbely
  3. Praha – Dolní Měcholupy
  4. Praha – Újezd

Jaké budou akce?

V sobotu 21. září se kromě Dne bez aut skuteční velká jízda Pražského cyklozvonění, která letos svede účastníky k areálu ZOO, kde pro ně bude připraven bohatý program.

V neděli 22. září se můžete volně projet po Podolském nábřeží mezi ulicemi Jeremenkova a Podolská (v místech, kde se jinak prohánějí pouze auta).

Loňské pražské cyklozvonění 2018

Další informace (podrobné programy všech akcí): ZDE.

Video o ETM 2019: ZDE

Zdroj, foto: Praha.eu, Wikipedia.org, Gisig.iatefl.org, Cistoustopou.cz, Dolnimecholupy.cz, Pixabay.com, Cyklozvoneni.cz, Campgroundsigns.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close