ZE SVĚTA

Matthew Johnston byl prvním neslyšícím hlavním porotcem u soudu ve Velké Británii

Matthew Johnston patří mezi první neslyšící ve Velké Británii, kteří zasedali u soudu jako porotce. Ale aby se stal porotcem, musel překonat několik překážek. Jaké to byly překážky? 

Matthew Johnston

Matthew Johnston pochází z Londýna, kde pracuje jako technologický poradce. Nosí kochleární implantát, je schopen odezírat a mluvit. 

Matthew Johnston

Systém poroty ve Velké Británii

Ve Velké Británii neslyšící nemohou být porotci u soudu, protože většina z nich potřebuje tlumočníka. A kdyby si neslyšící vyžádal tlumočníka, tak tlumočník by byl navíc v porotním sále. Zákon v Anglii a Walesu totiž stanoví, že v porotním sále může být jen 12 soudních porotců, takže to znamená, že tlumočník by byl “13. porotce”, a to se už nesmí.

Výsledek obrázku pro soudní porota velká británie
Soudní porota

Předvolání poroty

Johnston obdržel předvolání poroty (porotce – může jím být kdokoliv – osobu vybírá počítač) v lednu a hned na začátku odmítli jeho požadavek na stenografa (tj. osoba, která zapisuje vše, co se u soudu řekne), protože neměli moc peněz. Johnston tedy uspořádal schůzi se soudními úředníky, kde jim vysvětlil, že nepotřebuje tlumočníka, protože umí odezírat a také řekl, že u kulatého stolu pro porotu bude schopen od svých kolegů odezírat. Jakmile soudní úředníci osobně poznali Johnstona a jeho schopnost odezírat, tak se přesvědčili, že může pracovat jako porotce bez překážek. Ještě se dohodli se soudcem na tom, aby Johnstonovi zajistili dva stenografy. Stenografové tak přepisovali všechno, co se u soudu řeklo a Johnston na lavici porotců četl na tabletu, co napsali stenografové. 

Matthew Johnston také jako hlavní porotce

Johnston zasedl v porotě při soudech za sexuální útoky, násilné nepokoje a ublížení na zdraví. Ve dvou případech byl Johnston hlavním porotcem. To, že Johnston byl hlavním porotcem, donutilo jeho kolegy porotce, aby se na něho obraceli a jasně mluvili na něho, aby mohl odezírat. 

Anthony Jarvis byl kolegou Matthewa v porotě a řekl, že neslyšící porotce neměl špatný vliv na soud. Chválil, že soud pokračoval hladce jako by neslyšící porotce byl standardem. 

Boj o změnu

V Irsku, Austrálii a Americe neslyšící mohou být porotci, avšak ve Velké Británii ne. Zákon o tom, že neslyšící nemůže být porotcem britská vláda nezměnila. V roce 1999 se tehdejší generální ředitel Britské asociace neslyšících (BDA) Jeff McWhinney pokusil o změnu, jenže prohrál soudní bitvu o to, aby tlumočník mohl doprovázet neslyšícího porotce. Soud rozhodl, že 13. osoba v porotě by znamenala velkou nesrovnalost. 

Symboly soudu

Johnston jako první porotce ve Velké Británii?

Johnston se nestal prvním neslyšícím člověkem, který se snaží o změnu. V lednu se neslyšící žena Pauline Latchem ze severního Londýna pokusila požádat o tlumočníka znakového jazyka, který jí měl pomoci zúčastnit se poroty u soudního dvora. Avšak soud zamítl její žádost a jako důvod uvedl, že na předvolání poroty je uvedeno, že porotcům není dovoleno mít tlumočníky. Zaměstnanec soudu řekl Lachtem, že tlumočník může mít dopad na její schopnost vykonávat službu poroty. 

Neslyšící žena řekla, že se odvolala u soudce, protože byla diskvalifikovaná být porotcem u soudu. Soudce rozhodl, že ona může být porotcem a měla by mít k dispozici přepisovatele. Nyní čeká na termín soudního jednání.

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti řeklo, že se snaží, aby lidé s poruchami sluchu mohli zasedat v porotě a dostali veškeré technologie, jako jsou například indukční smyčky a služby přepisování pomocí počítače. Nyní se vyvíjí nové technologie včetně software pro rozpoznávání hlasu či simultánních přepisů. 

Zdroj, foto: Theguardian.com, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close