ZE SPORTU

Marek neslyší, ale ve stolním tenise exceluje

Život neslyšícího Marka

Marek Tutura pochází ze Slovenského města Dolný Kubín. Jeho sluchovou vadu zjistili lékaři ve čtyřech letech. Od té doby navštívil malý Marek s maminkou spoustu odborníků na Slovensku i v zahraničí. Dostal sluchadla a doma s maminkou pracovali celé hodiny na tom, aby se naučil správně mluvit a vyjadřovat se – aby prosperoval ve škole i sportu. Markova maminka vysvětluje: “Když nyní potkávám rodiče, se kterými jsme v minulosti navštěvovali odborníky pro neslyšící, zjistila jsem, že jejich děti se dnes domlouvají pomocí znakového jazyka. Nenaučili se mluvit. Mají tedy omezené možnosti i v běžném životě.

Marek Tutura spolu s Thomasem Keinathem

Marek chtěl být hokejistou

Už ve čtyřech letech hrál Marek hokej za MHK Dolný Kubín. Vynikal rychlostí a po technické stránce patřil k nejlepším hráčům. Snil o tom, že z něho bude profesionální hokejista. Bohužel se náhle zranil a podstoupil operaci kolena, a poté si poranil i ruku. Sport, kterému se Marek věnoval celých devět let, musel opustit. V patnácti letech se s hokejem na profesionální úrovni rozloučil.

Začátky ve stolním tenise

Ke stolnímu tenisu přivedl osmiletého Marka jeho otec. Již od začátku se mu tento sport líbil. Bral ho ale jako koníček, protože se v té době věnoval více hokeji. Po zranění se upnul na stolní tenis a zlepšoval v něm techniku.

Čtyřhra: Tutura + Keinath

Postupně přicházely i první úspěchy:

2. místo (dvouhra mladších žáků, mistrovství Oravy 2014)

2. místo (čtyřhra mladších žáků, mistrovství Oravy 2014)

3. místo (čtyřhra mladších žáků, mistrovství Žilinského kraje)

Stolní tenis Markovi pomohl

Marek působí navenek jako zdravý sportovec. U stolního tenisu však bojuje se sluchovým postižením – neslyší dopad míčku. I přesto z něj vyrostl vynikající stolní tenista. Úspěchy v něm sbírá jak v turnajích pro neslyšící, tak i v turnajích mezi slyšícími. Marek vděčí tomuto sportu za hodně: “Pomohl mi vyrovnat se s mým sluchovým postižením a díky sportu jsem se začlenil do kolektivu vrstevníků mnohem snáz. Nezůstal jsem v izolaci, neuzavíral jsem se před světem jen doma. Naučil jsem se překonávat mnohé překážky a lidé mě vnímají jako zdravého.

Mistrovství regionu Turiec (Slovensko): druhý zleva – Marek Tutura

Na mistrovství Evropy neslyšících 2015 (Rakousko) vyhrál Marek spolu s Thomasem Keinathem (Němec, má i slovenské občanství) zlato ve čtyřhře. Navíc tento pár si na tomto mistrovství spolu zahrál premiéru. Pouhý den před turnajem si spolu zatrénovali. Marek o tomto vítězství tvrdí, že ho to posunulo na další etapu života i sportovní kariéry.

Rok poté se Marek s Thomasem mohli radovat i ze zlata ve čtyřhře na mistrovství světa v Turecku 2016. Marek na tomto mistrovství přidal ještě bronz ve dvouhře.

Z Deaflympiády v roce 2017 si slovenská dvojice (Tutura, Keinath) odnesla páté místo. Všechny medailové pozice získali hráči z Číny (ping pongová velmoc)

Z mistrovství regionu Turiec (Slovensko) 2018 si Marek odnesl dvě zlata: za dvouhru a čtyřhru (s Martinem Ďanovským)

Marek Tutura s rodinou: zleva – sestra Lucia, Marek, maminka Zuzana

Pár slov Marka Tutury:

Díky stolnímu tenisu jsem pochopil, jak je v životě důležité mít dobré rodinné zázemí. Kdybych neměl kolem sebe lidi, kteří mě v mojí zálibě podporují, nemohl bych dosáhnout tak dobrých výsledků. Moje rodina vždy stála při mně, pomáhala mi finančně i psychicky. Rodiče pravidelně chodili na moje zápasy, povzbuzovali mě, doprovázeli mě na turnajích i trénincích, obětovali svůj čas a energii pro mě a moji lásku ke sportu.

Zdroj: Myorava.sme.sk, Myturiec.sme.sk, Deaflympic.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close