Ledový pozdrav ze Svalbardu od neslyšícího Františka Kocourka

0

Sluchově postižený reprezentant František Kocourek ze SK SKIVELO neslyšících Olomouc se ve druhé polovině dubna vypravil spolu s MUDr. Petrem Bouchalem, kardiologem z Brna, na Špicberky (skupina ostrovů – nejsevernější část Norského království).

Františka motivoval právě doktor Bouchal, který je sice starší, ale ve skvělé kondici a s velkým odhodláním účastnit se Svalbardskimaratonu na 42 km.

V pondělí 24. dubna přiletěli do průmyslového městečka Longyearbyen a do startu měli 4 dny volna. Tyto dny využili k poznávání severské přírody, obyvatel i městečka. Také absolvovali jednodenní plavbu na lodi po Barentsově moři podél pobřeží až k Šelfskému zálivu.

Další den vyrazili s průvodcem na dvoudenní výlet na saních se psím spřežením do hor.

15. ročníku Svalbardskimaratonu v délce 42 km se zúčastnili i reprezentanti z Norska a Finska.  Mezi nimi byl i současný norský reprezentant Emil Iversen, který v tomto závodě obhájil prvenství. Z Čechů se na start postavili František Kocourek a Petr Bouchal.

V den závodu panovalo nepříznivé počasí, silný vítr po startu foukal proti závodníkům v průběhu celého jedenáctikilometrového stoupání z 50 m do 400 m. Na vrcholku kopce nebylo téměř vidět a sníh měl úplně jiný charakter.

Další zákeřnost čekala závodníky po přejetí vrcholu. Vítr se otočil a všichni jeli z kopce 11 km s větrem v zádech – chvílemi to bylo na neupravených a většinou zafoukaných stopách tratě velmi riskantní. Po projetí 21 km, kdy se závodníci otáčeli zpět po stejné trati, byl tak silný protivítr, že bylo velmi vyčerpávající v závodě vůbec pokračovat. Ale všichni bojovali.

Byla to zkouška nejen fyzické zdatnosti, ale hlavně vůle v nepříznivém počasí. Povinností každého závodníka bylo mít s sebou batoh s náhradním oblečením a jídlem.

Pro oba naše závodníky to byl silný zážitek, který nazvali “hustej masakr“.

Franta tento závod dojel v čase 3:05 h a umístil se v kategorii 31-40 let na 14. pozici a celkově na 50.místě. Jeho kolega jel v kategorii 61-70 let a získal výborné 30. místo a celkově 255.

Pro Frantu a Petra to bylo skvělé ukončení této severní výpravy a zároveň  i vydařené běžkařské sezóny.

Zdroj: TZ, František Kocourek