ZAJÍMAVOSTI

Knižní novinka: Trochu jiné mámy

Brněnské Nakladatelství Host vydalo knihu autorky Petry Maťové o sedmi hendikepovaných ženách. Autorka hovoří s těmito ženami a jejich muži, přičemž formou rozhovorů zkoumá vztah mezi hendikepem a mateřstvím. Kniha přibližuje sedm vzdělaných žen, které se přes své postižení či nemoc rozhodly mít dítě. Ukazuje, jak se tyto ženy vyrovnávají se svou nemocí a s jejím možným vlivem na plod, na narození dítěte. Rozhovory doprovázejí portrétní fotografie od Věry Koubové.
Autorka Petra Maťová (narozena 1971) studovala filosofii v Praze a v Tübingenu. Pracovala jako editorka a překladatelka ve Filosofickém ústavu Akademie věd České republiky a na volné noze. Má osobní zkušenost s roztroušenou sklerózou a depresí. V roce 2010 se jí narodila dcera Tereza. Petra Maťová žije v současné době ve Vídni.

Ukázka z knihy
“Tak například neslyšící Daniela přivedla na svět dvojčata, holku a kluka. Její manžel je také neslyšící. Oba byli přesvědčeni, že děti také nebudou slyšet. Po kontrolních vyšetřeních se však dozvěděli, že holčička je plně slyšící a chlapec lehce nedoslýchavý. Na otázku Petry Maťové, jak budou dva neslyšící rodiče zvládat se znakovou řečí dvě různě slyšící děti, odpovídá Daniela vážně i vtipně zároveň: „Mně je to opravdu jedno, není pro mě důležité, jestli jsou děti slyšící, nebo neslyšící, hlavně aby byly zdravé.“

 

Zdroj: TZ, www.iliteratura.cz, www.kosmas.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Close
Close