Kdo se blýskl na MČR neslyšících v orientačním běhu v Budislavi?

0

Naše Tiché zprávy pravidelně vysílají sportovní informace o proběhlých mistrovstvích České republiky neslyšících v různých sportech – ať už ve fotbale, beach volejbalu, bowlingu atd. Nyní Vám přinášíme zprávy o MČR neslyšících v orientačním běhu na klasické trati, které se konalo v sobotu 24. října v Budislavi (okres Svitavy).

OB (3)
Účastníci soustředění a MČR neslyšících v orientačním běhu

Závod byl součástí podzimního soustředění orientačních běžců. To se konalo o víkendu 23. – 25. října. Jeho hlavní náplní byla právě účast na MČR long, mapová teorie a též zhodnocení sezóny 2015 a plány na sezónu 2016. Prvním tréninkem soustředění byla krátká trať, která proběhla v lese nad Skutčí. Cílem tréninku bylo připravit závodníky na podobný terén, ve kterém proběhne MČR long. Trénink byl neměřený a některým závodníkům dělal problémy. Ale těžko na cvičišti, lehce na bojišti. Večer před MČR pak rozebrali trénink a měli mapovou přípravu na zítřejší závod.

V neděli pak cyklistická část jela potrénovat na okolní singltreky a orientační část si udělala túru do prostoru závodu. A na závěr túry se pak zúčastnili závodu v běhu do vrchu, který vyhrál Tomáš Šudřich před Richardem Helcelem.

OB (5)
Tomáš Šudřich běží pro prvenství a za sebou nechává Richarda Helcela

Pořadatelem sobotního MČR v orientačním běhu byl SK SKIVELO Olomouc. Závod proběhl za krásného slunečného podzimního počasí. Na závodníky čekaly dva typy terénu – na jižní části mapy se nacházely systémy vodotečí ve špatně průběžném lese, les v severní části mapy už byl členitý a ve většině údolí se nacházely pískovcové skalní útvary.

V kategorii D14 zvítězila Nela Šudřichová ze Skivela. Dorostenky (D18) a Ženy (D19) měly stejnou trať a běžely 3 závodnice. Nejrychlejší z nich byla Anna Formánková (SK Olympia), která dokonce skončila ve své věkové kategorii na třetím místě. Druhý nejrychlejší čas měla Marie Pangrácová, ale protože není člen ČSNS, tak na druhém místě skončila Tamara Bjalková ze Skivela.

OB (2)

V dorostenecké kategorii běžel jen Tomáš Šudřich (Skivelo) a po dobrém výkonu zaslouženě vyhrál. V kategorii H19 (muži) se na startu sešlo 5 závodníků. Nakonec titul poprvé putuje do Skivela zásluhou Josefa Procházky (také skončil na třetím místě), který zvítězil o 9 minut před Richardem Helcelem (Vítkovice) a 15 minut před Jiřím Jandou (PSKN). Čtvrtý skončil Jan Semerád a pátý David Studýnka (oba Skivelo).

A protože chtěli tento krásný sport ukázat i široké neslyšící sportující veřejnosti, byla vypsána nemistrovská kategorie pro začátečníky. Zde mohli závodníci projít jednoduší trať v lese spolu s Liborem Hubáčkem (je po operaci kolene a nemůže běhat). Na start se postavili Pavel Pastrnek, Jan Čapek, Renata Šuláková (Skivelo) a Alexander Šulák (neregistrovaný). Zde nebyly výsledky tak důležité. Hlavní je, že si odnesli ze závodu hezké vzpomínky a rozšířili si „jídelníček“ sportovních aktivit.