ZAJÍMAVOSTI

Jak se ve světě slaví Silvestr a Nový rok?

Za dveřmi na nás už čekají nádherné zimní svátky – Vánoce, Silvestr a Nový rok. Víme, že v České republice provází konec roku oslavy Silvestra a Nového roku s různými obvyklými rituály. Patří mezi ně novoroční ohňostroje, tradiční jídla, novoroční přípitek s veselou a bujarou oslavou, při které se lidé loučí se starým rokem a vítají nový rok. Obvykle se slaví ve společnosti a nezřídka až do časných ranních hodin. Města také často pořádají na svých náměstích zábavné akce pro širokou veřejnost a není tedy na škodu podívat se na jejich webové stránky. Kromě televizních komedií a různých speciálních zábavných silvestrovských pořadů lze zajít i do divadla, na operu či balet.

Silvestr I
Novoroční připítek

Vždycky se ale konec roku neslavil 31. prosince a Nový rok 1. ledna. Dříve staří Slované používali jiný (lunisolární) kalendář, ve kterém se délka roku určovala podle Slunce a délka měsíců podle fáze Měsíce. Takže jejich Nový rok se slavil v den zimního slunovratu – kolem 25. prosince a až v 16. století pod vlivem římské církve připadl Nový rok na 1. ledna.

Desktop
Slované a římskokatolická církev

Potom tedy  není překvapením, že i ve světě se Nový rok může slavit v jinou dobu. Pro nás nejznámější jiný termín Nového roku (podle Juliánského kalendáře) je kolem 14. ledna. Tento den slaví pravoslavní věřící, mezi nimi i Rusové, Srbové a další. Dále v asijských zemích, konkrétně například v Číně a ve Vietnamu, se Nový rok oslavuje mezi 21. lednem a 21. únorem, zatímco v Nepálu, Thajsku a Indii vítají Nový rok až v teplejším měsíci – kolem 13. – 15. dubna.

My, vaši redaktoři, jsme pro vás zkusili vyhledat i pár informací na internetu a od různých neslyšících ze zahraničí. Zeptali jsme se jich, jak oni slaví Silvestr a Nový rok a jestli mají nějaké zvláštní a speciální zvyky. V Itálii by se (stejně jako u nás) měla na Silvestra jíst tradičně čočka, která svým tvarem symbolizuje peníze a tudíž naději na prosperující nový rok s bohatým životem.

000078339153_cocka_
Čočka přináší bohatství.

V Holandsku naopak na Silvestra připravují a jedí malé sladké koblihy, kterým říkají olejové koule (Olie Bollen) nebo smažená jablečná kolečka (Dutch Apple Fritter)Je tomu tak proto, že v dřívějších dobách lidé v Holandsku věřili, že zlá bohyně Perchta v nejtemnějších zimních nocích poletuje po obloze se zlými duchy a zkouší otvírat lidem žaludky, aby z nich mohla ukrást něco k jídlu, a lidé by tak měli hlad. Nicméně, její nůž vždy sklouznul po žaludcích “tučných” lidí, kteří jedli spoustu mastného jídla.

2014-12-231
Holandské olejové koule a smažená jablka

V Itálii je zvykem při oslavě příchodu Nového roku mít pod oblečením červené spodní prádlo. Je to pro štěstí, a když se v něm někdo na Nový rok s někým vyspí, bude mít po celý rok hodně sexu. Holanďané vítají Nový rok polední plavbou a potápěním v moři s oranžovými bambulovými čepičkami.

2014-12-232
Červené spodní prádlo a oranžové čepičky s bambulkami

V Americe se oslavy Silvestra od našich nijak neliší, ale oslavy Vánoc se už liší výrazněji, protože všichni zdobí kromě stromečku také celý dům. Především zdobí zdi domu zvenku elektrickými světýlky a různými věcmi připomínajícími Santa Clause. Některé rodiny mají ve zvyku scházet se týden před Vánocemi, kdy každý na svůj lísteček se jménem napíše, co si přeje. Pak se všechna jména dají do jedné skleničky a odtud si pak každý vytáhne jeden lísteček. Ten lísteček mu poví, komu a jaký má koupit dárek k Vánocům a celé je to tajné. Nikdo se nesmí dozvědět, kdo komu co dal. V Americe se také vybalují dárky až v ranních hodinách 25. prosince a pak se celý den až do večera baví, hrají si, jedí a oslavují Vánoce.

2014-12-233
Americké Vánoce

 Zdroj: Wikipedia.org, czech.cz, foreignerlife.com, M. Wjisman, S.Palmeri, G. Palmeri, O. Sarsur

4 Komentáře

  1. Skvelý článok zaujal ma hlavne ten taliansky zvyk 😀 v taliansku som na silvestra ešte nebola, ale milujem tuto krajinu 🙂
    V Amerike je taktiež krasny silvester pači sa mi hlavne zvyk v New Yorku – spuštanie velkej svietacej gule tu je o tom viac napísane: https://estavisa.sk/oslavy-silvestra-a-vitanie-noveho-roka-v-americkych-velkomestach/
    a samozrejme aj u nas na slovensku jsú krasne oslavy silvestra 🙂 pači sa mi aj obyčajný silvester bez petard a ohnostrojov na chate pod lesom 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close
Close