ZE SPORTU

Jak dopadli čeští běžci na Mistrovství Evropy v maratonu neslyšících?

Německé město Essen bylo v neděli 13. října dějištěm 2. Mistrovství Evropy neslyšících v maratonu s názvem “Rund um den Baldeneysee”. Českou republiku reprezentovali tři běžci: Richard Helcel, Michal Stanovský, Jitka Dvořáková a vedoucí výpravy Roman Kaut.

Česká výprava (zleva: Helcel, Dvořáková, Stanovský, Kaut)

Čeští maratonští reprezentanti

Maratonský závod (běh na 42,195 km) odstartoval v neděli 13. října v 10:00. Na startovní čáru se společně i se slyšícími závodníky postavilo 22 neslyšících běžců a 8 neslyšících běžkyň. Z Čechů: Michal Stanovský, Richard Helcel (oba SSK Vítkovice) a Jitka Dvořáková (SKN Brno).

Čeští maratonci (zleva: Stanovský, Dvořáková, Helcel)
Maratonci právě odstartovali závod

Cíle českých běžců

Stanovský se zúčastnil závodu s cílem zaútočit na medaili a zlepšit svůj český rekord neslyšících. Helcel si přál umístit se do 8. místa s tím, že pokud zaběhne maraton pod 3 hodiny, tak bude spokojený.

Jak Češi dopadli?

Stanovský, který byl nejmladší ze všech neslyšících závodníků, doběhl do cíle na sedmém místě v novém českém rekordu (2:47:41). Richard Helcel doběhl jako dvanáctý v čase 3:13:32. Jediná česká reprezentantka Dvořáková měla lékařem nařízený klid kvůli bolestem v kolenou. Neměla startovat, na poslední chvíli se ale rozhodla, že to zkusí. Uběhla celých 25 km, ale poté to vzdala.

Vyčerpaný Stanovský po doběhnutí do cíle

Tři nejlepší neslyšící maratonci – muži

Evropským mistrem v maratonu neslyšících se stal Nowak Rafal z Polska, který uběhl závod v čase 2:34:56. Za ním se umístil Španěl Martinez Almeida Martinez R., který doběhl do cíle v čase 2:36:07. Trojici nejlepších běžců uzavírá Polák Gawronski Tomasz. Závod uběhl za 2:39:06.

Tři nejlepší neslyšící běžkyně – ženy

Mistryní Evropy neslyšících v maratonu se stala domácí Němka Dr. Alder-Baerens Nele. Závod zaběhla v čase 2:53:53. Za ní se umístila Rahautsova Volga z Bulharska (3:03:52), a třetí se umístila Gogna Cristina z Itálie (3:13:48).