INFORMACE

Jak budou probíhat výměny průkazů OZP v roce 2015?

Podrobný popis, jak bude probíhat výměna průkazů OZP, rozeslal v dopise členským organizacím Národní rady osob se zdravotním postižením ČR její předseda Václav Krása. Učinil tak po jednání s náměstkyní generální ředitelky Úřadu práce ČR Zdeňkou Cibulkovou a jejími spolupracovnicemi.

Václav Krása
Václav Krása

Novelu zákona, která upravila výměnu tak, že nebude probíhat ve správním řízení a bude bez nového posouzení, již podepsal prezident republiky, a tudíž vstoupí v účinnost 1. ledna 2015. Nový průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P bude velikostně stejný jako občanský průkaz z polykarbonátového materiálu, bude mít různé ochranné prvky a také hmatové symboly pro nevidomé.

Celý proces výměny průkazů je již definován. Všichni příjemci příspěvku na mobilitu obdrží od svých ÚP doporučený dopis, kde budou vyzváni, aby se přihlásili k výměně průkazu OZP. U osob, které mají průkaz OZP, ale nepobírají příspěvek na mobilitu, je nezbytné, aby se samy přihlásily k výměně průkazu, ale nečekaly až duben.

ÚP mají stoprocentní databázi příjemců příspěvku na mobilitu, který je vlastně spojen s průkazem OZP. Pokud však příspěvek na mobilitu není pobírán, tak ÚP negarantuje, že má stoprocentní evidenci držitelů průkazů OZP. Dříve tuto agendu zajišťovaly obce a při předávání dokumentace mohlo dojít ke ztrátě některých podkladů.

Prukaz-TP-a-ZTP
Staré průkazy OZP

Pokud nejste příjemci příspěvku na mobilitu a jste držiteli některého z průkazů OZP, doporučuji Vám, abyste se ozvali ÚP s tím, že žádáte o výměnu průkazu. V tomto případě je důležité ozvat se včas a nečekat až na duben. ÚP budou nejprve evidovat žádosti a případně si zjišťovat další údaje o klientech, pokud je budou potřebovat. Vlastní vydávání nových průkazů bude zahájeno až od 1. dubna 2015.

Průkazy bude tisknout Státní tiskárna cenin, která je také bude distribuovat po jednotlivých ÚP. Protože dosud nejsou uzavřeny všechny dohody mezi MPSV ČR, ÚP ČR a Tiskárnou cenin, nelze zahájit vydávání průkazů dříve. Do té doby však můžete podávat jednotlivé žádosti o výměnu průkazu.

Každý žadatel o výměnu průkazu vyplní žádost, která bude v elektronické formě na portálu MPSV ČR, www.mpsv.cz. Dotazník je pouze na jednu stránku. Společně s vyplněným formulářem žádosti je nezbytné dodat také fotku velikosti průkazové fotografie (jako na občanský průkaz). Dotazník na stránkách ještě není, bude zveřejněn až v průběhu ledna.

Pokud nejste příjemci příspěvku na mobilitu, je nezbytné prokázat oprávněnost přiznání průkazu OZP. Nejlépe bude, pokud si každý žadatel najde doma rozhodnutí o přiznání průkazu OZP. Pokud by ÚP ČR nezískal žádný dokument, který stanoví přiznání průkazu OZP, bylo by nutné zahájit správní řízení z moci úřední a žadatel by musel být nově posouzen.

Při předkládání žádosti na ÚP je nezbytné mít s sebou občanský průkaz, nebo další průkaz, který umožňuje ověřit totožnost. K převzetí průkazu bude každý vyzván dopisem nebo telefonicky ÚP. Při převzetí nového průkazu musí každý zaplatit 30,- Kč správní poplatek. Je důležité s tím počítat.

K převzetí průkazu je nezbytné se dostavit osobně nebo je možné zplnomocnit jinou osobu, ale podpis tohoto zplnomocnění musí být ověřen buď na matrice obcí nebo u notáře. Pokud dojde ke ztrátě průkazu, bude vydán další průkaz, ale již se správním poplatkem 200,- Kč, a to s výjimkou prokázané krádeže průkazu.

Při procesu výměny průkazu může dojít k těmto situacím:

 1. Platnost průkazu končí v průběhu roku 2015, ale hodnocení zdravotního stavu platí i po roce 2015. V takovém případě bude provedena automatická výměna průkazu na základě žádosti.
 2. Platnost průkazu OZP končí v průběhu roku 2015 a současně končí i doba platnosti posouzení zdravotního stavu v průběhu roku 2015. Výměna bude provedena na základě nového posouzení zdravotního stavu a ve správním řízení.
 3. Platnost průkazu a hodnocení zdravotního stavu končí 31. 12. 2014. V takovém případě bude probíhat správní řízení a nové posouzení zdravotního stavu. Nový průkaz bude vydán až po 1. dubnu 2015, kdy budou první karty vytištěny a distribuovány. Bude to období, které bohužel nejde žádným jiným způsobem překrýt a skutečnost je taková, že po tuto dobu nebudou mít lidé platný průkaz OZP.

Zdroj: heplnet.cz

10 Komentáře

 1. Dobry den!Mam na vas moc velkou prosbu…tyka se ohledne o vymenu ZTP.Bohuzel prispevek na mobilitu nemam protoze jsem je kdysi nepodavala zadost.Ale mam doma papir rozhodnuti o ZTP je stary r.1999 puvodne od r.1990-1999 jsem mela ZTP-P.A na papire rozhodnuti ze mi zmenily prukaz nazvem ZTP od r.1999 az do soucasnosti.Ted bych potrebovala jit se poptat na UP sve bydliste a zazadat si o vymenu prukazky a staci ukazat muj papir tedy rozhodnuti a fotku nejlepe vcas v unoru?Nebo jak to presne chodi?Mockrat dekuji za info! S pozdravem Hlavinova Tamara

  1. Dobrý den .Mám průkazku ztp bez omezení .Jedná se o nedoslýchavost hyoacusis pec.bialt.Toto postižení mám od základní školy Budu muset mít nový lekařský posudek .Jedná o oboustranou hluchotu .Je mi 65 let Vlachovská

   1. Dobrý den, mám ZTP bez omezení z důvodu naprosté oboustranné hluchoty.Budu muset prodělat nová vyšetření a předstoupit před komisi, nebo stačí u Vás vyplnit žádost,donést fotku a vše se zařídí při jedné návštěvě. Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den paní Malá, vše záleží na tom, jestli máte u sebe papír – rozhodnutí o mimořádné výhody? Pokud je máte u sebe, vezměte je s sebou na Úřad práce a uvidíte, co Vám řeknou.

   2. Dobrý den paní Vlachovská, stejně jako paní Hlavinové jsme doporučili, abyste se všemi papíry, které máte doma zašla na úřad práce v místě Vašeho bydliště a tam Vám řeknou více, jestli potřebujete nový lékařský posudek nebo ne.

  2. Dobrý den paní Hlavinová, doporučujeme, abyste se všemi papíry týkající se rozhodnutí o mimořádné výhody a ZTP, které máte doma, zašla na úřad práce v místě Vašeho bydliště a tam zjistila přesný další postup. Můžete tam zajít kdykoli, ale nové průkazky se budou vydávat až od dubna. Můžete tam jít klidně teď, aby Vás zaregistrovali a později si Vás zavolali k převzetí nového průkazu.

 2. mám průkazku ZTP,můj zdravotní stav se značně zhoršil,proto chci žádat o průkazku ZTPP.Platnost mé stávající průkazky končí 31.12.2015.Chtěla jsem výměnu průkazky uskutečnit v předstihu v měsíci červnu,ale nebylo mně vyhověno,že mám přijít koncem roku.Pobírám příspěvek na mobilitu a na jaře tohoto roku jsem byla uznána jako osoba s těžkou závislostí na jiné osobě a přesto mému muži bylo úřednicí sděleno,že bude třeba nový lékařský posudek.Ostatní potřebné doklady jsme doložily

 3. Mám dotaz, byl mi přiznán plný inv důchod, – 3 st. Mám nárok na nějakou průkazku, třeba na autobus, tramvaj, vlak ? Děkuji za odp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close
Close