ZE SVĚTA

Hluchoslepá dívka řídí auto

Naučit se řídit je sen většiny mladých lidí. Taktéž osmnáctiletá Emma Gaylard z Newportu (Wales) měla tohle velké přání. Ale na rozdíl od svých zdravých vrstevníků má Emma závažné zrakové a sluchové postižení. Když jí bylo 10 měsíců, byl jí diagnostikován  Sticklerův syndrom (genetická porucha, která způsobuje vážné poruchy zraku, sluchu, pohybového aparátu a další problémy). Dívka nyní na pravé oko vůbec nevidí, na levé jen trochu a navíc nosí dvě sluchadla.

newport2

S podporou charitní organizace Sense, která podporuje hluchoslepé lidi nebo lidi s jiným smyslovým postižením, se Emmě podařilo usednout za volant.

Při jízdách byla Emma nervózní, ale po dokončení ji instuktor pochválil, což Emmě dodalo sebevědomí. Nikdy by nevěřila, že to dokáže. Ale dokázala! “Mám pocit, že jsem mnohem víc než obyčejný člověk v mém věku, který byl schopen naučit se řídit. Proč bych neměla mít možnost řídit? Dokázala jsem to!” vzkázala všem Emma.

Rozsah jejího postižení znamená, že musí venku nosit hůlku, nemůže chodit do kina, ale díky Sense v současné době navštěvuje Royal National College pro nevidomé, která jí pomáhá být nezávislá, rozvíjet sociální důvěru, poznat nové přátele, získat nové zkušenosti a podporuje její osobní rozvoj.

newport7

newport6

newport3

newport4

newport5

Nyní Emma studuje Bussines Administration a v budoucnu se chce věnovat zákaznickým službám. Má hodně koníčků, ráda vaří, miluje boloňské špagety a koláče. Chodí dokonce na plesy, nechala si od přátel udělat nový účes. Také zpívá ve sboru neslyšících. Je prostě jako každá jiná dívka v jejím věku.

Zdroj : TZ, rnc.ac.uk, walesonline.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close